Debat

Woop app

Woop App er et godt bud på, hvordan mere bevægelse, leg og læring kan komme ind i den længere og mere varierede skoledag

Offentliggjort Sidst opdateret

Bemærk

Denne artikel er flyttet fra en tidligere version af folkeskolen.dk, og det kan medføre nogle mangler i bl.a. layout, billeder og billedbeskæring, ligesom det desværre ikke har været teknisk muligt at overføre eventuelle kommentarer under artiklen.

Woop App er en ny gratis app til iPhone og Android udviklet af Spejderne med støtte fra Nordea-fonden. Ved brug af gps-funktionen i en smartphone, kan man lave forskellige udendørsspil til eleverne, der både giver sved på panden, inspirerer til at komme ud i naturen og giver mulighed for at lave opgaver til mange forskellige fag. 

De lidt større elever vil efterfølgende kunne lave deres egne spil & ruter.

Tjek www.emu.dk/modul/woop-app-eksempel

Vær med i samtalen

Klik her for at indsende dit indlæg til folkeskolen.dk - medsend gerne et portrætfoto, som kan bringes sammen med indlægget