Anmeldelse

Berlin - mit der Geschichte leben

Klik for at skrive manchettekst.

Offentliggjort

Bemærk

Denne artikel er flyttet fra en tidligere version af folkeskolen.dk, og det kan medføre nogle mangler i bl.a. layout, billeder og billedbeskæring, ligesom det desværre ikke har været teknisk muligt at overføre eventuelle kommentarer under artiklen.

Bogen kan bruges i tysk, historie og som forberedelse til skolerejser. Dele af den er skrevet på dansk, hvilket øger anvendeligheden stærkt, dels til andre fag end tysk, dels fordi det sproglige niveau ligger i overkanten i forhold til folkeskolen. En god 9. eller 10. klasse vil kunne bruge udvalgte tekster fra bogen, men generelt er målgruppen snarere gymnasiet.

Hvis man læser hele bogen, får man en grundig og afvekslende behandling af Berlins historie, hvor hovedvægten er lagt på dette århundrede, hvad der til skolebrug må betegnes som højst relevant.

De danske dele består i ret korte indledninger til vigtige begivenheder og steder i Berlin. Herefter følger uddybende kommentarer på tysk, i mange tilfælde i form af kendte forfatteres digte om den pågældende tid eller af uddrag af romaner. Aftryk af autentiske dokumenter fra tiden, fotos og kort over det pågældende område er sat ind i en spændende sammenhæng, der får de enkelte tekster til at fungere som supplement og kommentar til hinanden.

Efter min mening har denne bog en selvfølgelig plads i fællessamlinger som klassesæt, så de kan lånes til ovennævnte formål. Desuden bør den findes på skolebiblioteket i enkelteksemplarer til særligt interesserede elever og til lærerne.