"En hat en kat" er historien om Sigurd, der er bekymret over, hvordan han skal tale med sin mormor, efter at hun har mistet evnen til at tale.

To sygeplejersker udgiver børnebog om afasi

Bogen ”En hat en kat'” gør det muligt at tale med de yngste om de talevanskeligheder, der kan opstå i forbindelse med en hjerneblødning eller en blodprop i hjernen, skriver lokalavisen Frederikssund. Problemet belyses ud fra hovedpersonens oplevelser med sin mormor. Bogen er skrevet og illustreret af to sygeplejersker, der har oplevet, at der manglede moderne litteratur til de mindste om de svære ting i livet.

Bemærk

Denne artikel er flyttet fra en tidligere version af folkeskolen.dk, og det kan medføre nogle mangler i bl.a. layout, billeder og billedbeskæring, ligesom det desværre ikke har været teknisk muligt at overføre eventuelle kommentarer under artiklen.

Lokalavisen Frederikssund: Sygeplejersker udgiver børnebog om hjerneskade