Kan vi have kriminelle til at være moralske forbilleder i folkeskolen, siger kultur- og undervisningsordfører for Dansk Folkeparti Alex Ahrendtsen.
Dansk Folkeparti stiller paragraf 20-spørgsmål om L.O.C-materiale
Dansk Folkeparti stiller et paragraf 20-spørgsmål til børne- og undervisningsministeren om undervisningsmaterialet ”L.O.C. – De syv dødssynder". Opdateret med ministerens svar.
Bemærk
Denne artikel er flyttet fra en tidligere version af folkeskolen.dk, og det kan medføre nogle mangler i bl.a. layout, billeder og billedbeskæring, ligesom det desværre ikke har været teknisk muligt at overføre eventuelle kommentarer under artiklen.
Rapperen L.O.C. er for nylig blevet dømt for vold. Forlaget GeGe har udsendt et undervisningsmateriale om de syv dødssynder med udgangspunkt i L.O.C. og hans musik, og kultur- og undervisningsordfører for Dansk Folkeparti Alex Ahrendtsen vil nu vide, om børne- og undervisningsminister Christine Antorini mener, at "vi kan have kriminelle til at være moralske forbilleder i folkeskolen".
Han har derfor stillet hende et paragraf 20-spørgsmål med ordlyden: "Hvad er ministerens holdning til, at der er undervisningsmateriale på vej ud til folkeskolen, hvori en nyligt voldsdømt rapper optræder som både hovedperson og forbillede, og hvad agter ministeren at foretage sig desangående?"
"Et fremragende materiale"
Ordføreren henviser til en anmeldelse i Folkeskolen, hvor der blandt andet står, at "'L.O.C. - De syv dødssynder' er et fremragende materiale med udgangspunkt i den kendte aarhusianske rapper L.O.C.s univers. Som titlen mere end antyder, tager bogen afsæt i de syv dødssynder: misundelse, utugt, dovenskab, hovmod, fråseri, vrede og griskhed".
"I materialet sættes det med musikvideoer, artfotos og reklamefilm til debat, om De syv dødssynder er blevet til dyder i det moderne menneskes tilværelse. L.O.C. sætter dem i relation til eksistentielle spørgsmål i sit eget liv og diskuterer og fortolker det 21. århundredes tendenser gennem sine musik-videoer".
"Musikvideoerne er virkelig gennemførte og appellerer til unge, samtidig med at de er gode at analysere. Materialet kan let lægges ind i forskellige tematiske sammenhænge, så den er yderst relevant til såvel B-afgangsprøven i 9. klasse som 10.-klasse-prøven i dansk".
Opdateret den 21.11.2012:
Børne- og undervisningsminister Christine Antorini skriver i sit svar til Alex Ahrendtsen, at "jeg skal ikke som børne- og undervisningsminister forholde mig til, hvilke undervisningsmaterialer der formidler et hensigtsmæssigt budskab. Jeg er derfor tilfreds med den nuværende ordning, hvor forlagsproducerede undervisningsmaterialer udbydes på et frit marked".
Læs hele svaret via linket til højre.
Anmeldelse: L.O.C. er stor
Læs mere
Børne- og undervisningsminister ChristineAntorinis svar