Når man tilbyder en albue, styrer både den seende og den svagsynede gangen. Den blinde kan for eksempel give slip, hvis han er ved at snuble eller synes, det går for hurtigt.
App gør det nemt for lærere at give en hånd til elever med synsnedsættelse
”Jeg vil gerne hjælpe, men…” Sådan tænker mange mennesker, når de møder en person med synsnedsættelse. App'en Ledsageteknik gør det nemt at finde ud af, hvordan man kan hjælpe svagsynede gennem en dør, op af en trappe eller hen til en stol. App’en er velegnet til lærere, som har en elev med synsnedsættelse på skolen.
Det er ubehageligt at blive trukket af sted, og to personer fylder ikke ret meget mere end én, når man tilbyder den svagsynede en albue.
Find vej til app'en
App'en med gode råd om at ledsage mennesker med synsnedsættelsekan downloades gratis til iPhone og iPad i AppStore ved at søge på"Ledsageteknik".
Listen over apps til mennesker med synsnedsættelse finder duved at klikke på linket til højre for artiklen.
Bemærk
Denne artikel er flyttet fra en tidligere version af folkeskolen.dk, og det kan medføre nogle mangler i bl.a. layout, billeder og billedbeskæring, ligesom det desværre ikke har været teknisk muligt at overføre eventuelle kommentarer under artiklen.
Generthed og tanken om at komme til at gøre noget forkert kan få folk til at lade være med at hjælpe mennesker, som kun kan se ganske lidt eller slet ikke. Nu er der hjælp at hente. App'en Ledsageteknik giver gode råd og beskriver de konkrete teknikker med korte tekster og et væld af billeder.
Annonce:
For eksempel er det i de fleste situationer en god idé at give en albue i stedet for en hånd. Ved at holde ved ledsagerens albue får personen med synsnedsættelse et godt greb, ledsageren skærmer mod forhindringer, og to personer fylder kun lidt mere end en på fortovet, i en forretning eller et andet sted med mange andre mennesker.
Lærere bør kende lidt til ledsageteknik
App'en er udviklet af Institut for Blinde og Svagsynede for at gøre det nemt, sikkert og værdigt at give en hjælpende hånd, når man ikke har specialviden om at ledsage mennesker. Den er et oplagt værktøj for lærere og andre, som arbejder med elever med blindhed til hverdag eller somme tider, mener Instituttet for Blinde og Svagsynede.
"Hvis du og jeg skal hjælpe en blind over en fodgængerovergang, gør vi det så godt, vi kan, men som professionel er det en fordel at vide lidt mere. Man kan ikke forvente, at alle lærere på en skole med en elev, som ikke kan se, uddanner sig i ledsageteknik, men de bør vide, at de skal tilbyde en arm i stedet for at hive af sted med eleven", siger kommunikationsmedarbejder Mai Rasmussen fra Institut for Blinde og Svagsynede.
Annonce:
Lærere viser respekt ved at tilbyde en albue
Det er ubehageligt at blive trukket, og som professionel viser man respekt for det menneske, man arbejder med, ved at tilbyde en albue i stedet for at tage eleven ved hånden.
"Når man tilbyder en albue, styrer både den seende og den svagsynede gangen. Den blinde kan for eksempel give slip, hvis han er ved at snuble eller synes, det går for hurtigt. Så giv en hjælpende hånd i stedet for at trække. Hvis man gør sig lidt umage, undgår man ubehagelige situationer, og så er der plads til at undervise", siger Mai Rasmussen og understreger, at app'en om ledsagelse er nem at bruge.
"Den giver én nogle hurtige trick og er derfor især velegnet til mennesker, som ikke så tit møder et menneske med synsnedsættelse", siger hun.
Annonce:
Liste med over 100 velegnede apps til personer med synsnedsættelse
Institut for Blinde og Svagsynede har også lavet en liste med apps, som kan bruges af personer med synsnedsættelse. Listens flere end 100 apps er inddelt i kategorier som spil, kommunikation, læsning, lommeregnere og scanning, så de er nemme at finde rundt i.
Apps er typisk lettere at overskue end hjemmesider med tilsvarende funktioner. Applisten er derfor tænkt som en hjælp til både børn, unge og voksne med synsnedsættelse, men også til lærere som har brug for at finde programmer, der dur. Listen er den tredje i rækken og blev opdateret i efteråret.
Læs mere
Institut for Blinde og Svagsynedes liste overvelegnede apps til mennesker med nedsat syn