
Lærer og debattør: Jeg elsker, når lærere blander sig i debatten
Maria Fromseier Kjærgaard er lærer, men hun er også uddannet meningsdanner fra DLF's og Ceveas uddannelse, og så er hun lokalpolitiker. Hun har nået semifinalen i DM i debat, og skolen er blandt emnerne, når hun står klar til finaledysten på Folkemødet på Bornholm.

I morgen begynder Folkemødet i Allinge. Ministre, politikere, forskere og meningsdannere rejser til øen fra hele landet. Op mod 100 debatter har skolen som omdrejningspunkt. Og på fredag får den 25-årige bornholmske lærer og lokalpolitiker Maria Fromseier Kjærgaard plads i rampelyset på dagbladet Politikens scene. Hun har nået semifinalen i DM i debat - og hun står klar med mikrofonen, når de sidste runder bliver afviklet på hendes hjem-ø. Hun ville ønske, at flere lærere råbte højt i den offentlige debat.
Maria Fromseier Kjærgaard, hvorfor har du valgt at gå aktivt ind i den offentlige debat om skolen?
"Det har jeg, fordi jeg som fagprofessionel kan komme med nogle andre perspektiver. Det er os, der er i det, som kan fortælle om, hvordan det er, og hvad der skal ændres. For der er ting, der skal ændres, og det vil jeg gerne påvirke".
Om 10 år, er du så lærer eller politiker?
"Helt klart lærer. Det er jeg ikke i tvivl om. Jeg elsker mit arbejde, elsker at undervise. Jeg vil også gerne fortsætte i lokalpolitik så længe det er sjovt, men jeg kommer ikke til at gå efter for eksempel en landspolitisk karriere".