Meritstuderende kræver eksamensbevis for linjefag

Man skal ikke tro, at man kan betragte meritlæreruddannelsen som en samling enkeltfag. Det har Allan Juel Nicolajsen måttet sande. Han kan nemlig ikke få eksamensbevis på sit linjefag i billedkunst, fordi har har taget det via merituddannelsen.

Offentliggjort Sidst opdateret

Bemærk

Denne artikel er flyttet fra en tidligere version af folkeskolen.dk, og det kan medføre nogle mangler i bl.a. layout, billeder og billedbeskæring, ligesom det desværre ikke har været teknisk muligt at overføre eventuelle kommentarer under artiklen.

Derfor har han først skrevet til undervisningsministeren og nu til Uddannelsesudvalget for at få ændret proceduren.

"Når man fra statens side og regeringens side opfordrer folk til at efteruddanne sig for egne penge, må man som borgerne også have et moralsk krav på en ordentlig dokumentation for afsluttet og bestået eksamen. Jeg må indrømme, at jeg føler mig til grin for egne penge", lyder det fra Allan Juel Nicolajsen.

Han har taget linjefaget billedkunst som en del af meritlæreruddannelsen på Jelling Seminarium og kan derfor ikke få et eksamensbevis. Havde han i stedet taget samme linjefag som enkeltfag, kunne han have fået et eksamensbevis.

"Jeg finder denne forskelsbehandling ganske utilstedeligt", skriver han.

Han er desuden vred over, at han ikke har kunnet læse nogen steder, at det har en konsekvens at tilmelde sig faget via merituddannelsen.

Jelling udsteder ikke 'light-eksamensbeviser'

På Jelling Seminarium bekæfter man, at det ikke er muligt at få et eksamensbevis på et enkelt fag i merituddannelsen.

"Man skal bestå alle de prøver, der ligger i uddannelsen for at få et eksamensbevis - det gælder lige såvel læreruddannelsen som merituddannelsen", siger rektor Jørgen Juel.

Han forklarer, at Allan Juel Nicolajsen - ligesom andre studerende, der ikke gør uddannelsen færdig - kan få en protokoludskrift, der beskriver, hvilke fag han har taget og bestået, og hvilken karakter han har fået. Med den i hånden kan han bevise, hvilke fag han har bestået. Men Jørgen Juel ser ingen grund til, at studerende skal have eksamensbeviser fra hvert enkelt fag i uddannelsen.

"Det svarer jo til, at man er dumpet til sin studentereksamen, og så gerne vil have et eksamensbevis på de fag, man har taget. Vi kan jo ikke lave et 'eksamensbevis light', for dem, der lige mangler nogle fag".