Anmeldelse
Lær selv Netscape Navigator 3,0
Klik for at skrive manchettekst.
Bemærk
Denne artikel er flyttet fra en tidligere version af folkeskolen.dk, og det kan medføre nogle mangler i bl.a. layout, billeder og billedbeskæring, ligesom det desværre ikke har været teknisk muligt at overføre eventuelle kommentarer under artiklen.
Dette program ligner i sit væsen og sigte meget programmet 'Lær selv Netscape Navigator 3.0', men er baseret på Microsofts Internet-program 'Internet Explorer 3.0'.
I programmet gennemgås de mange funktioner, der er knyttet til Internettet, og den seriøse brug heraf. Hvis man for alvor skal i gang med at bruge Internettet som et værktøj, kommer man godt i gang med dette program.
Man får dog mere for pengene ved at købe 'Lær Selv Internet Explorer 3.0', da selve Internet-programmet 'Internet Explorer 3.0' følger gratis med og frit og kvit kan benyttes i ubegrænset omfang i al fremtid, da det er et såkaldt 'public domain'-program, det vil sige, det stilles gratis til rådighed for offentligheden af producenten.
Programmets relevans i folkeskolen begrænser sig til læreren, der skal bruge edb på meget højt niveau. Hvis man blot skal surfe på Nettet, så er det ikke nødvendigt at lære tingene så grundigt, som man gør med 'Lær Selv'-serien.
Systemkrav: 486 processor, minimum DX 2 66 megahertz, 8 megabyte ram (dog bedre med 16 megabyte ram), cd-rom-drev, mus, farveskærm, SVGA (256 farver), Windows 3.1 eller Windows 95.