Jeppe Dehli, der er formand for Gentofte Kommunelærerforening, er tilfreds med at kommunen nu retter ind.

Ulovlig ordning: Gentofte skal betale 50.000 kroner til lærerne

På mange af skolerne i Gentofte fik tjenestemændene aflyst deres skolegang, og blev i stedet sat til at føre tilsyn med de små klasser. Det må man ikke, og ordningen er nu stoppet.

Offentliggjort

Bemærk

Denne artikel er flyttet fra en tidligere version af folkeskolen.dk, og det kan medføre nogle mangler i bl.a. layout, billeder og billedbeskæring, ligesom det desværre ikke har været teknisk muligt at overføre eventuelle kommentarer under artiklen.

I Gentofte Kommune har man også - som de 10.000-vis af lærere, der er afskåret fra at passe deres arbejde - oplevet at en lockout er ubehagelig. For at afbøde konsekvenserne af de lukkede skoler, valgte en række af kommunens skoler at aflyse de timer, tjenestemandsansatte lærere havde i overbygningen, så de i stedet kunne føre tilsyn med elever i de mindre klasser.

Men det må man ikke, selvom tjenestemændene ikke er ramt af lockouten, skal de ikke påtage sig konfliktramt arbejde. Derfor trak Lærernes Centralorganisation Gentofte Kommune i arbejdsretten. Men parterne fandt dog en løsning, før det kom så vidt. Kommunen kunne godt se, at den var gal, og gik med til at stoppe ordningen og betale en bod på 50.000 kroner til LC.

"Vi anerkender, at der er behov for at justere praksis, fordi fortolkningerne af, hvordan vi må inddrage de tjenestemandsansatte lærere i forbindelse med lockouten, skal fortolkes anderledes end nogle af vores skoler har gjort. Det beklager vi og ændrer praksis fra på mandag", skriver skolechef i Gentofte Kommune Hans Andresen i en udtalelse på kommunens hjemmeside.

Gentofte for arbejdsretten for konfliktramt arbejde

Stop konflikten Kredsformand i Gentofte Kommunelærerforening Jeppe Dehli er tilfreds med afgørelsen.

"Umiddelbart havde kommunen en idé om fastholdelse af ordningen, så vi er rigtigt godt tilfredse med, at de nu retter ind", siger Jeppe Dehli.

Han fortæller, at det har frustrerert tjenestemændene at de skulle føre tilsyn i stedet for at stå for deres undervisning. Han hæfter sig øvrigt ved, at Gentofte Kommune skal betale 50.000 kroner.

"Hvis man har et behov om at afbøde konflikten, så kan det være fordi, man har et ønske om, ikke at have en konflikt i det hele taget. Så vi opfordrer Gentofte Kommune til at arbejde for et konfliktstop i forhold til deres bagland i KL", siger Jeppe Dehli.