Flere vil være lærer

Ansøgertal til læreruddannelsen

Publiceret

Bemærk

Denne artikel er flyttet fra en tidligere version af folkeskolen.dk, og det kan medføre nogle mangler i bl.a. layout, billeder og billedbeskæring, ligesom det desværre ikke har været teknisk muligt at overføre eventuelle kommentarer under artiklen.

Kvote IKvote IITotalTotal 1996
Frederiksberg Seminarium1591.2901.4491.427
Blaagaard Statsseminarium1111.1571.2681.296
Århus Dag- og115 1.1411.2561.387
Aftenseminarium1495075
N. Zahles Seminarium1621.0051.1671.314
Silkeborg Seminarium73824897870
Københavns Dag- og88735823800
Aftenseminarium28165193183
Odense Seminarium79683762797
Aalborg Seminarium61672733744
Holbæk Seminarium96422518393
Jelling Statsseminarium53459512538
Haslev Seminarium125355480311
Skaarup Statsseminarium88365453424
Skive Seminarium71348419385
Hjørring Seminarium73331404338
Ribe Statsseminarium66294360326
Nørre Nissum Seminarium42262304248
Haderslev Statsseminarium42258300365
Vordingborg Statsseminarium73190263268
Total1.60611.00512.61112.489

Powered by Labrador CMS