Mette Gjerskov har sunde fødevarer som en af sine mærkesager

Ny fødevareminister er agronom fra Landbohøjskolen

Den ny minister for fødevarer, landbrug og fiskeri, Mette Gjerskov (S), har grundig viden om området. Hun er uddannet agronom og har tidligere arbejdet både i Fødevareministeriet, Forbrugerstyrelsen og Direktoratet for FødevareErhverv.

Offentliggjort Sidst opdateret
Den afgående minister Henrik Høegh gav Mette Gjerskov sangen 'Nej, nej, nej, det må du ikke' for at huske hende på ikke at lave for meget om.

Bemærk

Denne artikel er flyttet fra en tidligere version af folkeskolen.dk, og det kan medføre nogle mangler i bl.a. layout, billeder og billedbeskæring, ligesom det desværre ikke har været teknisk muligt at overføre eventuelle kommentarer under artiklen.

Den 45-årige socialdemokrat har blandet sig i debatten om miljø, landbrug og fødevarer, siden hun blev valgt ind i Folketinget i 2005. Siden 2009 har hun været miljøordfører.

Mette Gjerskovs politiske mærkesager er blandt andet sunde og sikre fødevarer, hensynet til natur og miljø og vækst i landbruget via grønne løsninger.

"Fødevareproducenterne - især landbruget - står over for store økonomiske udfordringer. Som ny minister er det en udfordring, jeg tager på mig, og det er en udfordring, der skal løses samtidig med at vi passer på naturen ved at mindske forbruget af sprøjtegifte og producere mere økologi. Det vil forbrugerne forlange", siger Mette Gjerskov.

Nej, det må du ikke

Mette Gjerskov overtager Fødevareministeriet fra Henrik Høegh (V). Ved ministeroverdragelsen fik hun traditionen tro en gave. Henrik Høegh gav hende en cd fra børneprogrammet Omsen om Momsen. Med reference til sangen 'Nej, nej, nej, et må du ikke', bad han hende huske den, hver gang hun vil lave om på noget.

Mette Gjerskov gav til gengæld både Henrik Høegh og sig selv et par vaders, så de kan komme ud og besøge landmændene.

Mette Gjerskov blev ansat som fuldmægtigt i Fødevareministeriet i 1995. Her arbejdede hun blandt andet med dyrevelfærd og dyresygdomme. Hun har også arbejdet i direktoratet for FødevareErhverv og senere som fuldmægtigt i Forbrugerstyrelsen.

Den nye minister har været socialdemokraternes forbrugerordfører og energiordfører, indtil hun i 2009 blev miljø- og klimaordfører. Privat bor Mette Gjerskov på Dyssegården i Gundsømagle lidt udenfor Roskilde.