Anmeldelse
GoAnimate.com
GoAnimate.com
Klik for at skrive manchettekst.
Bemærk
Denne artikel er flyttet fra en tidligere version af folkeskolen.dk, og det kan medføre nogle mangler i bl.a. layout, billeder og billedbeskæring, ligesom det desværre ikke har været teknisk muligt at overføre eventuelle kommentarer under artiklen.
GoAnimate er et lille, gratis, digitalt animationsprogram, der bringer den digitale fortælling til live. Programmet benytter en blanding af færdige figurer og elementer, som let kan trækkes ned på en scene og gradvist tilføjes bevægelse, tekst, lyd og musik.
Fakta:
Titel: GoAnimate.com
Pris: Gratis
Type: Internet
Forlag: GoAnimate
Elever ned til indskolingen bliver hurtigt i stand til at producere små animationsfilm med eller uden tekst. Ældre elever vil hurtigt kunne bevæge sig rundt i programmet efter at have fulgt en tutorial. Dermed stiller GoAnimate heller ikke de store tekniske krav til læreren. Lidt utraditionelt giver GoAnimate også den kreative og eksperimenterende lærer mulighed for at lege med animerede vejledninger og instruktioner, hvilket kunne passe fint i forhold til multimodalitet og mange skolers interaktive tavler.
GoAnimate har også sine svagheder. Orienteringen kan virke en smule forvirrende i starten, men man lærer hurtigt at udvælge det relevante. Sproget er desværre kun på engelsk, og der mangler mulighed for gratis at kunne hente sin film, som ellers kun ligger online. Styrken ligger klart i det færdige og professionelle udtryk, eleverne selv let skaber. Meget hurtigt er klassen fuld af leg, involvering og eksperimenteren. Hvad den ene finder ud af, deles hurtigt med kammeraterne, og idéer kopieres og fornyes med stor entusiasme.
Et godt råd på vejen til en god oplevelse med GoAnimate består i at lave et fælles log-in til klassen og opmuntre til eksperimenteren. Herligt, at flot animation er blevet så let tilgængeligt i skolen.