Hovedstyrelsesvalg 2023

13,5 procent af DLF-medlemmerne har stemt til hovedstyrelsesvalget. Men lærer Morten Korsbakke er utilfreds med valget i Lærerforeningen. Blandt andet kender han ikke kandidaterne godt nok, mener han.
13,5 procent af DLF-medlemmerne har stemt til hovedstyrelsesvalget. Men lærer Morten Korsbakke er utilfreds med valget i Lærerforeningen. Blandt andet kender han ikke kandidaterne godt nok, mener han.

Hovedstyrelsesvalg:
Se, hvor flest har stemt 

13,5 procent af DLF-medlemmerne har allerede stemt. Men på folkeskolen.dk ærgrer debattørerne sig over, at kandidaterne ikke kommer ud på skolerne. Mange kender heller ikke dem, der stiller op. 

Publiceret Senest opdateret

"Jeg synes slet ikke, jeg kender navnene på listen", fortæller lærer i Silkeborg Morten Korsbakke Sørensen. 

I et blogindlæg på folkeskolen.dk har han udtrykt bekymring for demokratiet i Danmarks Lærerforening, hvor medlemmerne lige nu kan stemme til hovedstyrelsesvalget.

"Jeg synes selv, jeg prøver at følge rigtig godt med på folkeskolen.dk, og jeg har læst de indlæg, hvor nogle af kandidaterne besvarer spørgsmål. Men det er utrolig taknemmeligt at svare på skrift, så jeg savner, at hovedstyrelsesmedlemmerne og kandidaterne kommer ud til skolerne og interagerer med hinanden, så man kan se, hvordan de reagerer", siger Morten Korsbakke.

Mange lærerkredse anbefaler medlemmerne at stemme på en lokal kandidat, men for Morten Korsbakke er det ikke vigtigt, at Silkeborg og omegn er repræsenteret i hovedstyrelsen:

"Danmark er trods alt så lille, at man nu om dage kan komme frem og tilbage på en dag, så for mig er det vigtigere, at min synspunkter er repræsenteret", siger han og tilføjer:

"Jeg tror, der har været flere folketingsmedlemmer end hovedstyrelsesmedlemmer på besøg på min skole i den tid, jeg har arbejdet her".

Næstformand: Positivt, at møder med kandidaterne efterspørges

Næstformand i Danmarks Lærerforening Niels Jørgen Jensen var indtil for kort tid siden formand for lærerne i Silkeborg:

Stemmeprocenten siden 1975

2019 58,2 %

2015 40,4 %

2011 34,5 %

2007 47,1 %

2003 49,7 %

1999 46,5 %

1995 49,5 %

1991 49,8 %

1987 55,1 %

1983 61,5 %

1979 58,4 %

1975 59,6 %

"Jeg synes, det er positivt, at Morten Korsbakke efterspørger, at kandidaterne kommer på besøg. Jeg ved, at mine hovedstyrelsesmedlemmer lige nu har travlt med at tage ud til møder, og jeg er sikker på, at mange kredse gerne vil arrangere sådan nogle møder, hvis det efterspørges", siger han - og erkender samtidig, at det rent praktisk er nemmere at arrangere med kandidater, der bor i området.

 Kunne onlinemøder være en ide?

 "Jeg har selv lige prøvet begge dele i forbindelse med næstformandsvalget. Og jeg må sige, at jeg synes, det fungerer bedre, når man kan se salen, se hvordan de reagerer og vurdere, om der er nogle, der vil spørge om noget".

13,5 procent af de stemmeberettigede DLF-medlemmer havde været inde på den elektroniske afstemning, da klokken rundede 13 fredag eftermiddag. Valget åbnede torsdag morgen og lukker på tirsdag eftermiddag den 5. december. 

Ved det seneste hovedstyrelsesvalg i 2019 kom stemmeprocenten op på 58,2 procent.

Se, hvor flest lærere mv. har stemt:

Valgdeltagelsen fredag lidt før kl. 13:

Kreds Stemmer Stemmeberettigede Deltagelse
112 Fredericia Lærerkreds25882631,24%
159 Lærerkreds Nord466151230,82%
145 Thy-Mors Lærerkreds27392729,45%
150 Midtvendsyssel Lærerkreds289105227,47%
140 Viborg Lærerkreds316120126,31%
044 Lærerkredsen for Køge og Stevns25299025,46%
143 Skiveegnens Lærerforening17468525,40%
037 Frederikssund Lærerkreds11348023,54%
121 Herningegnens Lærerforening384175221,92%
045 Solrød Lærerforening5826721,72%
083 Nordfyns Lærerkreds7135320,11%
152 Himmerlands Lærerkreds18594019,68%
113 Vejle Lærerkreds270140619,20%
061 Næstved Lærerkreds17997518,36%
020 Gladsaxe Lærerforening16090617,66%
163 Dansk Lærerforening i Sydslesvig (Tyskland)10861917,45%
130 Randers Lærerforening188113416,58%
021 Ballerup Lærerforening13783116,49%
084 Vestfyns Lærerkreds7949515,96%
068 Lolland-Falsters Lærerforening163104815,55%
092 Aabenraa Lærerkreds11675515,36%
082 Odense Lærerforening325212015,33%
153 Aalborg Lærerforening419286614,62%
110 Horsens Lærerforening159108814,61%
151 Mariagerfjord Lærerkreds8055614,39%
051 Odsherreds Lærerkreds4934614,16%
127 Vestjysk Lærerforening169120813,99%
122 Fjordkredsen9568213,93%
111 Kolding Lærerkreds152112713,49%
053 Kalundborg Lærerkreds7052113,44%
080 Lærerkredsen Faaborg-Midtfyn, Kerteminde og Nyborg158119713,20%
087 Vends Herreds Lærerkreds6651212,89%
104 Vejen Lærerkreds6651512,82%
035 Helsingør Lærerforening7559012,71%
105 Billund Lærerkreds4334112,61%
103 Varde Lærerkreds8466912,56%
043 Greve Lærerforening7157012,46%
100 Esbjerg Lærerforening185152712,12%
019 Gentofte Kommunelærerforening10184212,00%
033 Egedal Lærerkreds6050111,98%
052 Holbæk Lærerkreds9683811,46%
041 Roskilde Lærerforening125113411,02%
116 Hedensted lærerkreds7366510,98%
017 Rødovre Lærerforening6257610,76%
036 Fredensborg Lærerkreds5147610,71%
050 Ringsted-Sorø Lærerforening8277110,64%
091 Sønderborg Lærerkreds8884910,37%
071 Bornholms Lærerforening363629,95%
025 Albertslund Lærerkreds414139,93%
011 Københavns Lærerforening55857179,76%
Skolelederforeningen (pens.medl.)444639,50%
029 Allerød-Hørsholm Lærerforening535669,36%
014 Hvidovre Lærerforening576219,18%
Landskredsen (kun central - ingen lokalkreds tilknyt.)525679,17%
012 Frederiksberg Lærerforening849239,10%
018 Ishøj Lærerkreds303319,06%
009 Vallensbæk Lærerkreds192138,92%
013 Amager Tårnby og Dragør717998,89%
095 Tønder Lærerkreds343908,72%
060 Lærerkredsen for Faxe og Vordingborg789058,62%
034 Gribskov-Halsnæs Lærerkreds627208,61%
133 Århus Lærerforening30036908,13%
016 Danmarks Lærerforening, Kreds 16506168,12%
030 Hillerød Lærerkreds516457,91%
042 Lejre Lærerforening283667,65%
134 Djurs Lærerforening719567,43%
023 Herlev Lærerforening293917,42%
022 Lyngby-Taarbæk Lærerforening506787,38%
093 Haderslev Lærerkreds517007,29%
131 Skanderborg-Odder Lærerkreds7610627,16%
054 Slagelse Lærerkreds598257,15%
086 Øhavets Lærerkreds7110067,06%
028 Furesø Lærerkreds416246,57%
010 Glostrup Lærerforening203286,10%
132 Silkeborg Lærerforening7512525,99%
015 Brøndby Lærerforening274665,79%
137 Favrskov Lærerforening356695,23%
026 Rudersdalkredsen265744,53%
161 IMAK i Grønland1813481,34%

Kilde: https://votes.assembly-voting.com/dlf_hoved_2023/turnout

Powered by Labrador CMS