Anmeldelse

Karen Blixen som ung

Klik for at skrive manchettekst.

Offentliggjort Sidst opdateret

Bemærk

Denne artikel er flyttet fra en tidligere version af folkeskolen.dk, og det kan medføre nogle mangler i bl.a. layout, billeder og billedbeskæring, ligesom det desværre ikke har været teknisk muligt at overføre eventuelle kommentarer under artiklen.

Dette er nummer fire i rækken af ungdoms-portrætter af berømte danske digtere. Emnet er interessant, opdelingen i små kapitler læservenlig, men den aktuelle behandling af emnet og perspektivet i det er problematisk, når det gælder danskundervisning. Frank Egholm har arbejdet grundigt med at skaffe stoffet til veje, og han har bæredygtige synspunkter på Karen Blixens opvækst og ungdomsår. Imidlertid er der i bogen alt for meget om hovedpersonen, for mange overvejelser og perifere oplysninger og for lidt intet som helst af datteren til Rungstedlund. Der var ellers rig anledning til at vise prøver på hendes tegne- og skriveaktiviteter som oplæg til elevernes egne iagttagelser og overvejelser.

I et udpræget, overvejende abstrakt voksensprog tolker og formoder Frank Egholm (»enhedstanken i unitarismen videreførte hun i sit opgør med den vestlige dualistiske tankegang«). Det gør han kvalificeret, men uden appel til vore unge læsere. Bogen kan derfor ikke anbefales til skolebrug.