Anmeldelse
Relationer
– Et dialektisk perspektiv
Bemærk
Denne artikel er flyttet fra en tidligere version af folkeskolen.dk, og det kan medføre nogle mangler i bl.a. layout, billeder og billedbeskæring, ligesom det desværre ikke har været teknisk muligt at overføre eventuelle kommentarer under artiklen.
Dannelsen af selvet gennem relationer og interpersonelle forhold er temaet for bogen. Med ihærdighed og entusiasme samler forfatteren mange års teoretiske og praktiske erfaringer og fører læseren fra metateoretiske perspektiver til praksisnære beskrivelser af relationers udfoldelse.
Teoretisk trækkes historiske linjer, så bogen fremtræder velargumenteret og -overvejet. Væsentlige begreber som for eksempel intersubjektivitet, tilknytning, selvafgrænsning og selvrefleksivitet introduceres grundigt og danner fundament for videre forståelse og diskussion af såvel relationsforstyrrelser som par- og familiesamspil, og af den terapeutiske praksis.
Som forfatteren selv fremhæver, er teksten ofte kompleks. Til gengæld lykkes det at gøre beskrivelsen af relationelle aspekter så mættet, at læseoplevelsen let forbinder sig til ens eget praktiske arbejde med relationer.
Bogen er for fagligt engagerede mennesker, der i forvejen har et teoretisk fundament på området.