Anmeldelse

H.C. Andersen og den skæve skygge

Klik for at skrive manchettekst.

Offentliggjort

Bemærk

Denne artikel er flyttet fra en tidligere version af folkeskolen.dk, og det kan medføre nogle mangler i bl.a. layout, billeder og billedbeskæring, ligesom det desværre ikke har været teknisk muligt at overføre eventuelle kommentarer under artiklen.

Filminstruktøren Jannik Hastrup fortæller i et interview, at det var meget svært at skulle fremstille nationens helt, og at de tegnere, der havde fået til opgave at skulle fremstille H.C. Andersen, næsten ikke turde sætte blyanten til papiret, fordi de var bange for at komme til at røre ved noget, der ikke måtte røres ved.

Hvorvidt makkerparret Jannik Hastrup og Bent Haller har levet op til de nationale forventninger eller ej, er umuligt at afgøre, men der er ingen tvivl om, at 'H.C. Andersen og den skæve skygge' ikke får noget langt liv i den kommercielle biografdrift.

Det bliver derimod en film, vi kan have glæde af i skolen i mange år fremover. Det har allestedsnærværende BiF selvfølgelig forstået og taget konsekvensen af.

B(iograf) i(nformation) F(ilm) er, som altid, ude med gratis undervisningsmateriale til biografaktuelle film, der kan tænkes at have interesse i skolen.

Materialet til 'Den skæve skygge' er der forståeligt nok gjort lidt ekstra ud af.

Det er delt i to hæfter; det ene henvender sig til mellemtrinnet, det andet til de ældste klasser. Nogle afsnit er de samme, men formuleret lidt forskelligt, mens arbejdsopgaverne er helt forskellige. Der er fine oplæg til aktiviteter, som knytter an til børnenes egen erfaringsverden, der er korte uddrag og analyser af H.C. Andersens selvbiografi samt et interview med filmens instruktør.

Et godt og nydeligt opsat materiale, så nu venter vi - for de flestes vedkommende - kun på, at filmen bliver tilgængelig på video. På trods af BiF's rutinemæssige besværgelse: 'Husk at du altid kan henvende dig til din lokale biograf og få tilbud på skoleforestillinger.' Desværre tyder intet på, at opfordringen bliver fulgt, men forhåbentlig gemmer biblioteket det gode undervisningsmateriale, til filmen kommer ud på video.