Anmeldelse

Det store kamelvæddeløb

Klik for at skrive manchettekst.

Offentliggjort Sidst opdateret

Bemærk

Denne artikel er flyttet fra en tidligere version af folkeskolen.dk, og det kan medføre nogle mangler i bl.a. layout, billeder og billedbeskæring, ligesom det desværre ikke har været teknisk muligt at overføre eventuelle kommentarer under artiklen.

Hvorfor har damerne telte på? Hvad er en sheik? Hvor ligger Jericho? Og hvordan i alverden fungerer den vandpibe?

Fakta:

Titel: Det store kamelvæddeløb

Forfatter: Oscar K.

Illustrator: Antonieta Medeiros

Pris: 199,95 kroner

Sider: 32 sider

Type: Bog

Forlag: Høst og Søn

Det er bare nogle af de spørgsmål, der uden tvivl vil blive stillet i børneværelset eller på skolebiblioteket, når Oscar K.s og Antonieta Medeiros' nye billedbog læses til liv blandt de fire-otteårige.

Det er nemlig en helt fremmed verden med rødder i det mellemøstlige, der blændes op for i denne kortfattede bog af et nyt makkerpar i dansk børnelitteratur. Sheik Bennis eneste søn, Ben Benni, får en kamelunge i fødselsdagsgave, som han forventes at træne, så han kan tilkæmpe familien vindertitlen ved det førstkommende væddeløb. Ben Benni er imidlertid en verdensfjern type, der falder i staver over historiefortællerne på Dødens Plads eller hygger sig over krydderierne i basaren. Så mens de andre sheiksønner tvangsfodrer deres dyr med anabolske steroider, sakker Ben Benni håbløst bagud på point i forberedelsesfasen.

Selvom scenen er herligt fremmed, er sprogtonen lige så herligt velkendt for dem, der kender til Oscar K.: Uhøjtidelig, mundret, skæg og med krummer af åndelig føde til den voksne (op)læser. Så tilgiver vi ham, at han på linje med diverse børne-tv-udsendelser finder det nødvendigt at satse på de billige point, der kan høstes på latrinære udtryk.

Medeiros debuterer i dansk sammenhæng med denne bog og har med sine skønne portrætter af sheikens koner skabt sig et fornemt visitkort, der nok skal åbne døre for andre udgivelser.