Anmeldelse

Jackpot Johnny

Klik for at skrive manchettekst.

Offentliggjort Sidst opdateret

Bemærk

Denne artikel er flyttet fra en tidligere version af folkeskolen.dk, og det kan medføre nogle mangler i bl.a. layout, billeder og billedbeskæring, ligesom det desværre ikke har været teknisk muligt at overføre eventuelle kommentarer under artiklen.

»Johnny er ikke til sport og piger, han er til flippermaskiner«. En karakteristik af én af de tre gennemgående figurer i denne musical. Tre personer løber tilfældigt ind i hinanden. Vi hører om deres baggrund og om, hvordan mødet ændrer deres liv.

Materialet er bygget op omkring ni kendte sange fra »Strøm på«-serien. Nodelinje, becifringer og sangtekster er alle trykt i hæftet, men arrangementerne skal hentes i de tidligere udgivelser. Til materialet hører en cd med alle ni sange, indspillet med og uden sang. Ud over de tre gennemgående roller er der et væld af små roller, men det er muligt at lade enkelte elever besætte flere roller og derved »skræddersy« stykket til den givne elevmasse. I materialet er der gode anvisninger på arbejdet med sceneopbygning og kulisser, og det åbner for et samarbejde med billedkunstlæreren.

Selv om musicalen anlægger en humoristisk tone med lidt falde på halen-komik, rammer stykket ikke indholdsmæssigt målgruppen, som er elever i 5. til 7. klasse. Til gengæld står sangene godt. Her er interessant stof at kaste sig over hvis det da ikke er kendt i forvejen. Det kunne være fristende at lade eleverne skrive deres egen musical med de kendte sange som pejlepunkter og skabe et univers, der er mere virkelighedsnært.