
Her har flest klasser idræt med en idrætslærer
I nogle kommuner er det en uddannet idrætslærer, der står for over 90 procent af idrætsundervisningen - i andre sætter skolelederen en ikke-faguddannelset til opgaven i en tredjedel af timerne. Se kompetencedækningen i din kommune her.
Når eleverne sidste skoleår skulle dyste i atletik, spille volleyball eller lave opvarmningsprogrammer, var det i fire ud af fem timer en idrætslærer, der stod for undervisningen. Det viser tal fra Børne-og Undervisningsministeriet, der hvert år opgør kompetencedækningen i folkeskolens fag.
Herlev var sidste skoleår den kommune i Danmark, der havde den højeste kompetencedækning i idræt. Her var 93,6 procent af idrætstimerne planlagt med en lærer med undervisningskompetence i faget.
Da forligskreden i januar 2019 vedtog justeringen af folkeskolereformen, blev den politiske målsætning om en fuld kompetencedækning på 95 procent i alle fag og på alle klassetrin, rykket fra skoleåret 2020/2021 til 2025/2026. I samme omgang blev delmålet om at opnå en kompetencedækning på 90 procent rykket fra 2019/2020 til 2021/2022.
Indtil videre lever 28 kommuner allerede op til målsætningen om en kompetencedækning på 90 procent i idræt. Derudover har 15 kommuner en kompetencedækning mellem 88 og 89 procent i faget.
Kigger man på klassetrinnene har både 8. og 9. klasse, hvor eksamen nærmer sig, allerede en kompetencedækning på 90 procent eller derover. I indskolingen er der modsat stadig langt til delmålet og fuld kompetencedækning. I 1. klasse var det eksempelvis kun 66,6 procent af idrætstimerne, der var skemalagt med en fagligt kompetent lærer sidste skoleår.