Anmeldelse

Dansk læseprøve

- afkodningstest for 2. klasse

Offentliggjort

Bemærk

Denne artikel er flyttet fra en tidligere version af folkeskolen.dk, og det kan medføre nogle mangler i bl.a. layout, billeder og billedbeskæring, ligesom det desværre ikke har været teknisk muligt at overføre eventuelle kommentarer under artiklen.

Denne læseprøve er en klasselæseprøve beregnet til slutningen af anden klasse eller begyndelsen af tredje klasse. Den kan ligeledes anvendes i specialundervisningen.

Det er en afkodningsprøve, der skal afklare, om eleverne har knækket den alfabetiske kode, det vil sige, om de kan forbinde bogstaver med lyd og sætte lydene sammen til ord.

Nogle elever med afkodningsvanskeligheder kan læse lette tekster, fordi de kan genkende ordene, eller også gætter de ud fra ordenes visuelle træk eller betydningssammenhængen.

Prøven består udelukkende af 'nonsensord', og eleverne skal afgøre, om det læste ord lyder som et rigtigt ord eller ej. Ordet 'tælt' lyder som et rigtigt ord, men 'mif' betyder ikke noget på dansk. Der er en god instruktion til læreren. Prøvens første side er en øveside, hvor eleverne lærer fremgangsmåden.

Jeg har afprøvet testen i en tredje klasse. Man skal afsætte cirka et kvarter til prøven, da instruktionen skal være grundig, selve prøven varer kun fem minutter. Elevernes resultater fordelte sig nogenlunde svarende til deres læsestandpunkt. Flere dygtige elever klarede sig noget under forventning. De lavede en korrekt syntese af et ord, der lød som et dansk ord, men placerede 'ordet' i den forkerte gruppe, 'da det var stavet forkert'.

I klassen er der flere tosprogede elever, og nogle af fejlene skyldtes ikke afkodningsfejl, men manglende begreber. De kendte for eksempel ikke ordet 'uld' - i prøven stavet 'ul'. Andre fejl var betinget af udtalen.

Prøven er spændende, den kan anvendes som klasseprøve, når man er opmærksom på, at fejlene kan have forskellige årsager. Den vil især kunne anvendes som individuel prøve i specialundervisningen, hvor man kan følge elevens arbejde med analysen og syntesen.