Anmeldelse

Musikbogen

Klik for at skrive manchettekst.

Offentliggjort

Bemærk

Denne artikel er flyttet fra en tidligere version af folkeskolen.dk, og det kan medføre nogle mangler i bl.a. layout, billeder og billedbeskæring, ligesom det desværre ikke har været teknisk muligt at overføre eventuelle kommentarer under artiklen.

'Musikbogen' er en stor og dejlig bog med leksikon-signal. Du kan få svar på næsten alt hvad angår musik fra rocken og bagud. Ikke fordybelse, men korte og kontante svar.

Informationsmængden er kolossal om blandt andet instrumenter, stilarter, tidsperioder, teknik med videre. Det er et opslagsværk, som ikke skal læses fra start til slut, men det er en glimrende bog at bladre rundt i og blive klogere af. 'Musikbogen' minder lidt om et multimedieprodukt uden computer, lækkert indbundet, og den lever fint op til 'Lademanns Dyreleksikon'-traditionen.

Bogen er absolut anvendelig og bør findes i fagbogssamlingen på skolebiblioteket. Ingen tvivl om, at elever vil kunne plukke alverdens ting og sager til talrige typer af opgaver fra denne udgivelse. De meget flotte opslag, den kortfattede tekst og de talrige illustrationer og billeder gør bogen anvendelig allerede fra tredje klasse og opefter.