10. klasse rammer sin målgruppe

Det er allerede i dag sådan, at 10. klasse først og fremmest bruges af de unge, det ekstra skoleår er beregnet på, nemlig dem der har brug for at forbedre deres faglige niveau, fremgår det af AKF's nye rapport om de unge fra Pisa 2000-undersøgelsen.

Offentliggjort Sidst opdateret

Bemærk

Denne artikel er flyttet fra en tidligere version af folkeskolen.dk, og det kan medføre nogle mangler i bl.a. layout, billeder og billedbeskæring, ligesom det desværre ikke har været teknisk muligt at overføre eventuelle kommentarer under artiklen.

"Hovedkonklusionen på det afsnit er, at de elever, som 10. klasse er møntet på, også er dem, som man fanger", siger rapportens forfatter Dines Anersen til bladet Efterskolen.

"Der er en tydelig sammenhæng mellem de unges læsefærdigheder og deres brug af tilbudet om at tage et ekstra 10. år i grundskolen. Unge med de bedste færdigheder har for flertallets vedkommende afvist det 10. år og er gået direkte ind på en ungdomsuddannelse, og jo lavere færdighedsniveau, jo flere har valgt 10. klasse til", hedder det i rapporten.

På Pisa-undersøgelsens to allerlaveste læsefærdighedsniveauer er der dog ikke så stor interesse for at gå i 10. klasse, efter Dines Andersens vurdering fordi unge med så ringe læsefærdigheder anser det for udsigtsløst overhovedet at gå videre i uddannelsessystemet.