Benedikte Ask Skotte mener, at kommunerne begår en fejl ved at lukke små, lokale skoler
Ny formand for Skole og Samfund vil kæmpe for lokale skoler
Benedikte Ask Skotte blev på Skole og Samfunds repræsentantskabsmøde i weekenden valgt som ny formand for forældreorganisationen. Hun afløser Thomas Damkjær Petersen, som har siddet på posten i 10 år, men ikke ønskede at genopstille.
Bemærk
Denne artikel er flyttet fra en tidligere version af folkeskolen.dk, og det kan medføre nogle mangler i bl.a. layout, billeder og billedbeskæring, ligesom det desværre ikke har været teknisk muligt at overføre eventuelle kommentarer under artiklen.
Benedikte Ask Skotte er 43 år og uddannet praktisk landmand og cand. agro. Hun har været aktiv i Skole og Samfund med en plads i hovedbestyrelsen siden 2001 og går fra posten som næstformand. Hun har fem børn og har de sidste 10 år været formand for skolebestyrelsen på den lille skole i Buerup.
Benedikte Ask Skotte vil generelt arbejde for øget forældredeltagelse på skolerne.
"Jeg vil lægge stor vægt på, at foreningen kommer bredt ud med den opfattelse, at den mest effektive måde at gøre skolen til et sted, hvor børnene udvikler sig socialt og fagligt, er at bygge på et tæt samarbejde med forældrene", siger hun.
Hun vil desuden arbejde for at bevare de små lokale skoler.
"Kommunerne er i færd med at begå en stor fejl. Økonomer fjernt fra skolerne fortæller politikerne at små skoler er dyre, og at der er besparelser at hente ved at sammenlægge dem med store. Jeg vil gøre mit for at vise, at det regnestykke ikke holder, og at det har stor værdi at have lokale skoler med stor forældredeltagelse".
Der var ikke andre, der stillet op til posten som formand, og Benedikte Ask Skotte er valgt for to år. Jens Darket fra Rudersdal Kommune blev valgt som ny næstformand.