"Hvad hjælper det, at uddannelsessystemet producerer en veluddannet arbejdskraft, når den får bankerne til at krakke", sagde den islandske undervisningsminister Katrín Jakobsdóttir, mens blandt andet børne- og undervisningsminister Christine hørte på.
Klaus Holsting
Island har indført femårig læreruddannelse
Femårig læreruddannelse og nye læseplaner for folkeskolen skal være med til at bringe Island på fode igen, siger Islands undervisningsminister. Ikke kun økonomisk, også etisk.
Bemærk
Denne artikel er flyttet fra en tidligere version af folkeskolen.dk, og det kan medføre nogle mangler i bl.a. layout, billeder og billedbeskæring, ligesom det desværre ikke har været teknisk muligt at overføre eventuelle kommentarer under artiklen.
De mange bankkrak i 2008, der fuldstændig slog benene væk under den islandske økonomi, førte til et nationalt stormøde, der diskuterede, hvordan landet skulle rejse sig igen, fortalte den islandske undervisningsminister Katrin Jakobsdottir på en konference om Ny Nordisk Skole, som Danmarks Lærer-forening afholder i København i dag.
Øverst på listen kom til at stå uddannelse. Ikke kun en styrkelse af fagfagligheden. Nej, islændingene ønsker, at skolen udvikler elevernes samfundssind og etik i højere grad, end den gjorde før krisen - deres demokratiske dannelse.
DLF til Ny Nordisk Skole: Hold fast i det brede faglighedsbegreb
"Hvad hjælper det, at uddannelsessystemet producerer en veluddannet arbejdskraft, når den får bankerne til at krakke", sagde Katrin Jakobsdottir.
Demokratisk dannelse er allerede nævnt i folkeskoleloven, men var ikke med i læseplanerne. De blev nu skrevet om, så etik og demokratisk dannelse, samfundssind og generations-solidaritet kom ind som vigtige dimensioner i undervisningen.
Desuden blev læreruddannelsen opgraderet til en femårig kandidatuddannelse.