Stemmeprocent

Bemærk

Denne artikel er flyttet fra en tidligere version af folkeskolen.dk, og det kan medføre nogle mangler i bl.a. layout, billeder og billedbeskæring, ligesom det desværre ikke har været teknisk muligt at overføre eventuelle kommentarer under artiklen.

JaNejStemme-
procentprocentprocent
Københavns Amt:
Kreds 1232,1%67,9%69,5%
Kreds 1319,2%80,8%94,2%
Kreds 1426,9%73,1%88,0%
Kreds 1518,9%81,1%85,9%
Kreds 1618,9%81,1%86,2%
Kreds 1718,8%81,2%90,7%
Kreds 18 A17,2%82,8%90,7%
Kreds 18 B19,8%80,2%93,1%
Kreds 18 C29,0%71,0%90,1%
Kreds 1947,0%53,0%75,9%
Kreds 2027,0%73,0%89,7%
Kreds 2118,5%81,5%91,7%
Kreds 2231,9%68,1%84,7%
Kreds 2325,2%74,8%85,1%
Kreds 2430,0%70,0%87,7%
Kreds 2541,6%58,4%81,3%
Kreds 2723,8%76,2%84,9%
I alt26,3%73,7%85,8%
Frederiksborg Amt:
Kreds 31 A27,7%72,3%84,0%
Kreds 31 B23,2%76,8%87,4%
Kreds 31 C19,9%80,1%86,8%
Kreds 32 A25,1%74,9%85,8%
Kreds 32 B31,3%68,7%83,0%
Kreds 3346,2%53,8%84,0%
Kreds 34 A51,7%48,3%89,1%
Kreds 34 B63,8%36,2%82,3%
Kreds 3551,8%48,2%82,3%
Kreds 3639,7%60,3%82,3%
Kreds 3730,5%69,5%86,3%
I alt39,1%60,9%84,4%
Roskilde Amt:
Kreds 4145,6%54,4%79,1%
Kreds 4225,1%74,9%87,8%
Kreds 43 A17,4%82,6%90,6%
Kreds 4433,7%66,3%84,5%
Kreds 4541,3%58,7%84,1%
I alt30,9%69,1%85,4%
Vestsjællands Amt:
Kreds 5132,7%67,3%83,4%
Kreds 5247,7%52,3%81,0%
Kreds 5374,0%26,0%81,9%
Kreds 5468,4%31,6%81,5%
Kreds 5569,0%31,0%78,7%
I alt59,2%40,8%81,1%
Storstrøms Amt:
Kreds 6152,0%48,0%81,7%
Kreds 6249,6%50,4%83,4%
Kreds 6346,8%53,2%79,1%
Kreds 6460,3%39,7%82,4%
Kreds 6572,8%27,2%79,9%
Kreds 6657,4%42,6%80,9%
I alt55,7%44,3%81,4%
Bornholms Amt:
Kreds 7144,2%55,8%83,7%
I alt44,2%55,8%83,7%
Fyns Amt:
Kreds 8165,1%34,9%76,6%
Kreds 8265,2%34,8%80,2%
Kreds 8366,4%33,6%87,9%
Kreds 8475,1%24,9%84,5%
Kreds 86 A72,8%27,2%80,5%
Kreds 86 B43,7%56,3%78,0%
Kreds 86 C81,0%19,0%87,8%
Kreds 8734,4%65,6%84,3%
I alt64,7%35,3%80,9%
JaNejStemme-
procentprocentprocent
Sønderjyllands Amt:
Kreds 9118,7%81,3%88,3%
Kreds 9227,8%72,2%83,9%
Kreds 9319,9%80,1%82,2%
Kreds 94 A32,1%67,9%77,1%
Kreds 94 B23,1%76,9%88,0%
Kreds 9532,9%67,1%81,5%
Kreds 16376,2%23,8%43,7%
I alt29,0%71,0%78,2%
Ribe Amt:
Kreds 10156,6%43,4%86,6%
Kreds 10279,1%20,9%92,4%
Kreds 103 A73,3%26,7%82,8%
Kreds 103 B63,7%36,3%89,5%
I alt69,7%30,3%88,2%
Vejle Amt:
Kreds 11169,3%30,7%86,7%
Kreds 11257,7%42,3%86,7%
Kreds 11373,1%26,9%81,0%
Kreds 11435,1%64,9%88,3%
Kreds 11570,1%29,9%81,6%
Kreds 11658,5%41,5%78,4%
Kreds 11736,4%63,6%85,8%
I alt60,3%39,7%84,1%
Ringkøbing Amt:
Kreds 12165,4%34,6%86,2%
Kreds 12270,2%29,8%78,0%
Kreds 12358,7%41,3%82,1%
Kreds 12473,9%26,1%87,0%
I alt66,7%33,3%83,9%
Århus Amt:
Kreds 13160,2%39,8%80,0%
Kreds 13232,3%67,7%79,9%
Kreds 13332,4%67,6%80,0%
Kreds 13442,7%57,3%77,5%
Kreds 13542,7%57,3%82,2%
Kreds 13634,3%65,7%83,2%
Kreds 13743,6%56,4%83,2%
Kreds 13843,7%56,3%81,5%
Kreds 13950,0%50,0%78,4%
I alt38,7%61,3%80,5%
Viborg Amt:
Kreds 14166,2%33,8%86,3%
Kreds 14263,1%36,9%81,8%
Kreds 14339,5%60,5%79,9%
Kreds 14554,5%45,5%83,0%
I alt55,1%44,9%82,4%
Nordjyllands Amt:
Kreds 15127,7%72,3%82,2%
Kreds 152 A53,7%46,3%82,0%
Kreds 15358,3%41,7%84,6%
Kreds 15472,9%27,1%85,9%
Kreds 15577,7%22,3%84,7%
Kreds 156 A80,0%20,0%84,3%
Kreds 156 B83,1%16,9%95,4%
Kreds 157 A58,6%41,4%76,1%
Kreds 157 B62,5%37,5%80,0%
Kreds 157 C71,4%28,6%89,2%
I alt61,5%38,5%83,9%
Kreds 18187,7%12,3%28,3%
>Landsresultat:
48,6%51,4% 82,5%

Powered by Labrador CMS