Uskolet

Vintertid – er curlingtid!
Uskolet
-
Der er brug for, at KL "tales op", mener flere lærere
-
Kønskvoter sikrer lige stor risiko for at blive valgt til gudsjammerligt kedeligt bestyrelsesarbejde
-
Lærer: Så let sparer jeg tid på Facebook-kommentarer
-
Ny, handy guide inddeler skolebørn i 241 elevtyper, der skal lette lærernes inklusionsarbejde
-
Ny sæson af "Borgen" følger Birgitte Nyborg som undervisningsminister
-
Google Translate-kritiker: Sprog bør være lige så svært,som dengang jeg skulle lære det
Ah, vinter! Sæson for curling. Er det virkelig så forkert? Må man ikke støtte og hjælpe? Skåne og bakke op? Må man ikke rose, når de kommer dappende med en tegning af et hus og en sol oppe i hjørnet? Gu' må man så. De skal da bare forkæles, de små puttenuttegøjsere - det er jo børn!
Giv dem, hvad de peger på, og lad dem være længe oppe og spise chips. Med holiday-dip. Giv dem plasticlegetøj og bløde puttedyr og yndlingsretter med glasur og Nutella, giv dem klamt slim i giftige farver og kæmpe våben, der larmer. Udskyd tandbørstning og lusekæmning, ryd op på deres værelse, læs deres lektier, læs Strid-bøger og syng Alberte-sange. Lad dem bage mærkelige kager alene i køkkenet og game, til de segner, køb den hundehvalp og lad dem pjække på torsdag, herregud, det er børn. Og det er februar.
Uskolet er Folkeskolens bagside med satire, som ikke umiddelbart går meget op i fakta. Skulle enkelte navne, hændelser eller undervisningsministre alligevel føles bekendte, er man velkommen til at tro, hvad man vil.