Kraftig kritik af gratis leksikon på nettet
Skoleelever henter dagligt viden i et det gratis internetleksikon over venstrefløjens historie leksikon.org, der blandt andet anbefales af Fagenes Infoguide. Men leksikonet indeholder artikler, der retfærdiggør terrorisme og politiske mord.
Bemærk
Denne artikel er flyttet fra en tidligere version af folkeskolen.dk, og det kan medføre nogle mangler i bl.a. layout, billeder og billedbeskæring, ligesom det desværre ikke har været teknisk muligt at overføre eventuelle kommentarer under artiklen.
Både den vesttyske Rote Armee Fraktion (RAF) og de italienske Røde Brigader forsvares i meget positive vendinger. Det samme gælder de militante palæstinensiske grupper PFLP og Hamas, der anerkendes for deres væbnede kamp imod Israel. Og på hjemmefronten er flere af artiklerne om Blekingegadebanden skrevet af et af dens kernemedlemmer, Torkil Lauesen, skriver Weekendavisen i en større gennemgang af leksikonet.
Statslige og kommunale skole- og biblioteksmyndigheder har givet leksikonet deres blå stempel. Et eksempel er Fagenes Infoguide, der er en portal under Undervisningsministeriet.
Links bliver løbende vuderet
Undervisningsministeriets fagkonsulent for historie i folkeskolen, Jørgen Mogensen, forsvarer i avisen anbefalingen med, at han for det første ikke har læst alle artikler i leksikonet.
"For det andet skriver vi også på Fagenes Infoguide, at leksikonet ikke kan stå alene. I skolernes undervisning skal eleverne jo lære at bedømme forskellige kilder", siger Jørgen Mogensen og fremhæver, at det er vigtigt, at eleverne bliver præsenteret for forskellige synspunkter, der kan holdes op imod hinanden. På den måde finder de ud af, hvad der er rigtigt, og hvad der er forkert".
Alle links i Fagenes Infoguide bliver løbende vurderet, og viser det sig, at artikler har synspunkter, der er helt forskellige fra Vestens menneskesyn, så er det ikke noget, som kan være med i Fagenes Infoguide, understreger Jørgen Mogensen.