Gå til indhold
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Kontakt
  • Nyhedsbreve
  • Magasin
  • Lærerprofession.dk
  • Annoncering
  • Arrangementer
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Lærerkursus.dk
Folkeskolen
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
Lærerstart

Farvel til praksischok: Nu bliver nyuddannede lærere i deres job

I Hedensted Kommune mærker nyuddannede lærere effekten af en god lærerstartsordning. Skoleleder og kredsformand oplever, at færre unge lærere forlader deres job i dag.

foto af Troels Brogård Andersen og Carsten Bjødstrup Nielsen

Skoleleder Troels Brogård Andersen (t.v.) og kredsformand Carsten Bjødstrup Nielsen har været drivende kræfter bag lærerstartordningen i Hedensted Kommune.

Foto: Michael Drost-Hansen
Mette Schmidt
Mette Schmidt Magasinredaktør
Stine Grynberg
Stine Grynberg Journalist og anmelderredaktør
1 kommentar
15. september 2026, kl. 04:30
1 kommentar

En god start på lærerlivet er i alles interesse. Det kender de alt til i Hedensted. Både ude på folkeskolerne og på det lokale fagforeningskontor.

”Vi ved godt, at det er total overload at starte som lærer, og det er blandt andet derfor, vi har en fast plan for, hvad de nye skal igennem,” siger skoleleder på Skolen i Midten, Troels Brogård Andersen.

Han var en af initiativtagerne til skolens lærerstartsordning for omkring ti år siden. Siden er skolens erfaringer blevet brugt til en ordning for alle folkeskoler i Hedensted Kommune.

Det har betydet, at langt færre nyuddannede lærere forlader faget, fortæller formand for Hedensted Lærerkreds, Carsten Bjødstrup Nielsen. Han har været med til at lave aftalen med kommunen, så der i dag er nogenlunde ens vilkår på alle skolerne.

”Jeg har ikke nogen tal på, hvor godt det har virket, men jeg kan på den anden side ikke huske, at vi har haft nogen nyuddannede, som har forladt lærerfaget de sidste tre-fire år. Bevares, der er nogen, som har skiftet til en anden kommune af forskellige grunde, men vi har ikke haft nogen, som er endt med at give op på lærerfaget,” siger Carsten Bjødstrup Nielsen.

Læs også

Featured image for Nye lærere arbejder under forskellige vilkår: ”Der er enorme forskelle fra skole til skole”
Lærerstart

Nye lærere arbejder under forskellige vilkår: ”Der er enorme forskelle fra skole til skole”

En god ordning betaler sig

I det store regnestykke er kredsformanden ikke i tvivl om, at lærerstartsordninger er en kæmpe økonomisk gevinst.

”Vi får meget for få penge. Men det har også taget ti år at bygge op. Samarbejdet med forvaltningen er virkelig nøglen til at få det til at lykkes bredt,” siger Carsten Bjødstrup Nielsen.

Han understreger, at man er nødt til at have en imødekommende forvaltning, som for eksempel også er med på at betale løn til de nyuddannede, når der er temadage for dem på kredskontoret, eller til at de kan møde hinanden på tværs af skolerne i netværk.

Vi må ikke tabe for mange af de nyuddannede på gulvet

Troels Brogård Andersen Skoleleder

En god lærerstart betaler sig også for skolelederne, og Troels Brogård Andersen prioriterer fastholdelse af nye lærere højt, fortæller han. Både fordi det er dyrt og besværligt at ansætte personale, men også af mere principielle grunde:

”Hvis jeg skal anlægge et bredere perspektiv, synes jeg, det er vigtigt, at de, der er blevet uddannet som lærere, bliver ved med at have lyst til at være lærere. Vi må ikke tabe for mange af de nyuddannede på gulvet. Og så er det også i min interesse som skoleleder, at der er mange gode lærere at vælge imellem i fremtiden.”

Selv om hans skole i en del år havde en lærerstartsordning kørende på egen hånd, er han glad for, at forvaltningen er ”stemplet ind”, som han siger.

”Opbakningen fra forvaltningen betyder ret meget. De har for eksempel sørget for fælles introeftermiddage for alle nyuddannede lærere i kommunen. Det er meget værdifuldt og ikke noget, vi kan sætte i værk som skole,” siger Troels Brogård Andersen.

1 kommentar

Mere om Lærerstart

  • Andreas Marckmann Andreassen
    Leder

    Alle nye lærere fortjener en mentorordning

    Andreas Marckmann Andreassen Adm. direktør og chefredaktør
  • Billede af lærer Morten Skov Thomadsen og lærer og mentor Pia Nielsen
    Lærerstart

    Morten blev ikke skræmt væk af sit første job i folkeskolen: ”Det virker at have en mentor”

  • tegning af ung mandlig lærer
    Lærerstart

    Mentorer kan stoppe lærerflugt, hvis de får bedre betingelser

Se tema
3 relaterede artikler
Debat
Her kan du kommentere på artiklen:

Farvel til praksischok: Nu bliver nyuddannede lærere i deres job

Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.

Naja Dandanell debatredaktør
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
Folkeskolen
Your browser does not support the video tag.

Fagbladet Folkeskolen
Kompagnistræde 34, 3
1208 København K

Skriv til os: folkeskolen@folkeskolen.dk

Ring til os: 3369 6300

  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Nyhedsbreve
  • Arrangementer
  • Lærerprofession.dk
  • Magasin
  • Levering
  • Udgivelsesplaner
  • Abonnement
  • Om Folkeskolen
  • Kontakt
  • Etik
  • Ophavsret
  • Annoncering
  • Lærerkursus.dk
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Cookiepolitik
  • Administrer samtykke

Følg os: Facebook · Instagram · Linkedin

Ansv. chefredaktør:
Andreas Marckmann Andreassen
 
Udgives af:
Fagbladet Folkeskolen ApS