KL og lærerne rykker slutdato for arbejdstidsforhandlinger
Forhandlingerne om lærernes arbejdstid skal foregå i forhandlingsrummet og ikke i mediernes spalter - det er KL og lærernes forhandlere enige om. Så når man spørger formand for Danmarks Lærerforening Anders Bondo Christensen om en midtvejsstatus, vil han ikke fortælle om, hvad der konkret bliver forhandlet mellem ham og formand for KL's Løn- og Personaleudvalg borgmester i Høje-Taastrup Michael Ziegler. Men han vil gerne sige, at selv om forhandlerne netop har flyttet slutdatoen for forhandlingerne fra 27. april til 24. maj, er han optimistisk.
"Man kan sige, at det skrider fremad. Nu har vi udsat deadline. Jeg tror, at mange kan forstå, at med det pres, der har været på grund af nedlukning og genåbning af samfundet og ikke mindst folkeskolerne, så har der været mange andre ting, vi skulle tage os af. Både vi som forhandlere og vores organisationer. Det er vigtigt, at man i sådan et forløb, har organisationerne med. Det er derfor vi har valgt at skubbe deadline", forklarer Anders Bondo Christensen og tilføjer:
"Det er ikke et krisetegn. Det er mere et tegn på, at begge parter er indstillet på at gøre det ordentligt".
Bondo og Ziegler: Denne gang skal det lykkes
Forhandlingerne følger samarbejdssporet
Anders Bondo er i disse dage ved at forberede et langt brev til medlemmerne, hvor han vil redegøre for forhandlingssituationen, så godt han kan.
"Jeg vil prøve at lave en linje helt fra aftalen om Ny Start og til det, vi kan nå frem til. Vores mandat blev givet til os den 5. februar på en ekstraordinær kongres, og det er de målsætninger, der blev opstillet der, som vi forfølger", siger han.
Den ekstraordinære kongres vedtog blandt andet, at Danmarks Lærerforening vil tage afsat i det, som Lærerkommissionen har kaldt 'samarbejdssporet'.
Kongres: Her er seks mål, som DLF går til arbejdstidsforhandlinger med
I vedtagelsen står, at: "Parternes fælles overordnede målsætning om at skabe rammer, der sikrer størst mulig kvalitet i undervisningens forberedelse, gennemførelse og efterbehandling, styrker den professionelle kapital og forbedrer lærernes arbejdsmiljø, skal være bærende for forhandlingerne".
Der er også oplistet seks punkter, som Danmarks Lærerforening vil forfølge ved forhandlingerne - se boks.
Og det er stadig de mål, man forfølger, siger Anders Bondo.
Ikke det udgangspunkt vi er sendt i byen med
Flere debattører på folkeskolen.dk håber, at der kommer en resursebindende arbejdstidsaftale med eksempelvis et maksimalt undervisningstimetal eller en timepulje til lærernes forberedelse. Men det er ikke den linje, kongresvedtagelsen udstikker, siger Anders Bondo.
"Det er ikke det udgangspunkt, vi er sendt i byen med. Samarbejdssporet er en ny måde at tænke arbejdstid på. Det er en bevidst diskussion, vi har haft i foreningen. Det var også kommissionens anbefaling. Kommissionen fik en opgave om at finde nye veje ind i forhandlingerne, og det prøver vi at udfolde", siger han og forklarer, at rammen for forhandlingerne er blevet drøftet internt i organisationen både på DLF's kongres, til møder med tillidsrepræsentanterne og ved flere møder med formændene for DLF's kredse.
"Det er sådan, vi sætter rammen til en god forhandling", siger han.
Lærernes arbejdstidsforhandlinger fortsætter - nu coronabevidst
En aftale vil ikke blåstemple lov 409
Andre debattører er bekymret for, at samarbejdssporet betyder, at Danmarks Lærerforening blåstempler lov 409. Men det afviser Anders Bondo.
"Det kunne jeg aldrig nogensinde drømme om. Man skal hæfte sig ved at KL's formand Jacob Bundsgaard har givet udtryk for, at lov 409 ikke duer som rammen om lærernes arbejdstid".
Anders Bondo understreger, at målsætningerne fra kongressen i februar, skal kunne genfindes i en arbejdstidsaftale.
"Det er meget, meget vigtigt, at vi lander en aftale. Det er vigtigt for folkeskolen og for lærerne. Men jeg kunne ikke drømme om at lande en aftale, som jeg ikke kan stå ved. Vi er helt klar over, at de målsætninger, som er opstillet i kongresvedtagelsen skal kunne genfindes i en aftale. Man får ikke altid det, man vil have, men målsætningerne skal kunne genfindes".
OK21 bliver påvirket af corona-krisen
Kan Michael Ziegler og Anders Bondo ikke nå til enighed om en aftale inden 24. maj, vil lærernes arbejdstidsaftale blive en del af overenskomstforhandlingerne i 2021. Men coronakrisen kommer til at lægge et stort pres på de forhandlinger, mener Anders Bondo.
"Alle er klar over, at det samfund som vi vender tilbage til, når Danmark forhåbentlig genåbner, har nogle helt andre forudsætninger end dem, der var gældende, inden vi lukkede landet end. Det kommer til at påvirke overenskomstforhandlingerne. For mig er det bare endnu en grund til, at vi skal lægge os i selen og forsøge at lande en aftale nu. For fokus vil være et andet sted ved OK21 end lærernes aftale. Der bliver mange udfordringer".
Bondo: Coronakrisen gør det endnu mere vigtigt at lande en arbejdstidsaftale nu
Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.