Gå til indhold
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Kontakt
  • Nyhedsbreve
  • Magasin
  • Lærerprofession.dk
  • Annoncering
  • Arrangementer
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Lærerkursus.dk
Folkeskolen
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
OK26

OK-forhandlingerne er i gang: Nu skal lærernes arbejdstid på bordet

Mange læreres arbejdsmiljø er alt for presset, så vi er nødt til at kigge på arbejdstidsaftalen, siger Gordon Ørskov Madsen, før han og KL tager hul på lærernes overenskomstforhandlinger.

Billedet er fra overenskomstforhandlingerne i 2024. Det gik mindre farverigt for sig, da Gordon Ørskov Madsen torsdag mødte ind til KL-Huset for at præsentere Lærerforeningens overenskomstkrav sammen med de øvrige LC-forhandlere.

Foto: Karen Ravn
Karen Ravn
Karen Ravn Onlineredaktør
8 kommentarer
19. december 2025, kl. 04:47
8 kommentarer

Mandag præsenterede Gordon Ørskov Madsen på vegne af arbejdstagerne kravene til de statslige overenskomstforhandlinger for finansminister Nicolai Wammen. Tirsdag gik det officielle startskud til overenskomstforhandlingerne i kommuner og regioner.

Og i går torsdag tog Gordon Ørskov så i KL-Huset i sin egenskab af formand for Danmarks Lærerforening og Lærernes Centralorganisation (LC). Her præsenterede han de specielle krav, der skal forbedre overenskomsten for lærere, børnehaveklasseledere mv. i kommunerne.

Efter to overenskomstrunder uden lærerkrav om ændringer i arbejdstidsaftalen, ligger det nu fast, at lærernes arbejdstidsaftale skal diskuteres. Det besluttede DLF's kongres i september.

Læs også

Featured image for OK-krav: Lærernes arbejdstidsaftale skal forbedres
OK26

OK-krav: Lærernes arbejdstidsaftale skal forbedres

"Vi kan jo konstatere, at arbejdsmiljøet for lærerne er presset. Og så er noget af det, vi kan tage fat i jo arbejdstidsaftalen. For et af problemerne er manglende sammenhæng mellem tid og opgaver," siger Gordon Ørskov.

Lærerformanden peger på, at mange lærere oplever, at selvom skoleåret er planlagt med en rimelig mængde forberedelsestid, så er det, som om tiden forsvinder undervejs.

For eksempel fordi, den bliver spist af opgaver i relation til inklusionen i form af blandt andet møder med forældre og PPR.

"Opgaverne hober sig op, fordi der ikke er prioriteret tilstrækkeligt, og det er noget, der belaster lærernes arbejdsmiljø."

Han peger på, at der højt og tydeligt står i forordet til arbejdstidsaftalen, at den skal medvirke til at skabe sammenhæng mellem tid og opgaver og fremme god undervisning.

"Vi er nødt til at kigge på arbejdstidsaftalen, ellers lykkes vi ikke med det, der er vores fælles ambition med den."

Stiller krav om supervision

Den centrale A20-aftale rummer ikke tal for, hvor meget forberedelsestid hver lærer har krav på, og lærerformanden er også meget bevidst om, at det bliver en svær opgave, forhandlerne skal bruge de kommende cirka to måneder på.

"Men der skal ske nogle stramninger i nogle bestemmelser," siger han.

Lærerforeningen vil også forsøge at forbedre lærernes arbejdsmiljø med andre overenskomstkrav. Lærerorganisationerne stiller bl.a. krav om en ret til supervision.

"For tre-fire uger siden besøgte jeg en skole i Køge, der stiller en erhvervspsykolog til rådighed for medarbejderne. Så når en lærer føler sig presset på sit arbejde, kan han eller hun gå til sin leder og dagen efter få en samtale med en psykolog," fortæller Gordon Ørskov Madsen.

Det har ført til, at skolen har nedbragt lærernes sygefravær til 2½ procent af arbejdstiden, hvor gennemsnittet i folkeskolen ligger omkring 5 procent.

"Det er fordi, de tager tingene i opløbet."

8 kommentarer

Læs også

  • Billede af Maria Nielsen
    Debat

    Afmagt og forråelse er en fast del af mit lærerliv – men DLF forstår det ikke

    Maria Nielsen Folkeskolelærer
1 relateret artikel
Debat
Her kan du kommentere på artiklen:

OK-forhandlingerne er i gang: Nu skal lærernes arbejdstid på bordet

Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.

Naja Dandanell debatredaktør
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
Folkeskolen
Your browser does not support the video tag.

Fagbladet Folkeskolen
Kompagnistræde 34, 3
1208 København K

Skriv til os: folkeskolen@folkeskolen.dk

Ring til os: 3369 6300

  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Nyhedsbreve
  • Arrangementer
  • Lærerprofession.dk
  • Magasin
  • Levering
  • Udgivelsesplaner
  • Abonnement
  • Om Folkeskolen
  • Kontakt
  • Etik
  • Ophavsret
  • Annoncering
  • Lærerkursus.dk
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Cookiepolitik
  • Administrer samtykke

Følg os: Facebook · Instagram · Linkedin

Ansv. chefredaktør:
Andreas Marckmann Andreassen
 
Udgives af:
Fagbladet Folkeskolen ApS