Lektor ved Københavns Professionshøjskole Inger-Lise Mourier har indstillet Sara-Line Suensen og Rasmus Fuhs til Lærerprofession.dk for deres bachelorprojekt med begrundelsen:
”Projektet indstilles til prisen for årets bedste bachelor af flere årsager. Projektet undersøger gennem en kvalitativ interventionsstudie, hvordan billedlitteratur har potentialer til at udvikle økonarrative forestillingsevner i en 4. klasse. Metodedesignet er velkomponeret, og viden hentes fra et bredt forskningsbaseret teoretisk felt. Med dette afsæt og i kombination med stærke analytiske pointer viser de studerende, hvad der kan ske i mødet mellem værk og elev, når den didaktiske rammesætning tager afsæt i en stedbaseret og æstetisk tilgang til litteraturundervisningen. Sara-Line og Rasmus udvikler ny viden om elevers natursyn og billedbøgers økokritiske potentialer uden at glemme den praktiske dimension. At de kan omsætte teori til praksis, kommer stærkt til udtryk i deres artefakt; et elevrettet læremiddel til billedbogen Fugl af Lisa Aisato. Dette er ganske imponerende!”
Projektet konkluderer, at litteraturundervisningen kan skabe rum for
sanselige erfaringer, indlevelse og refleksion over forholdet mellem menneske og natur på andre måder end gennem faktabaseret undervisning alene. Undersøgelsen peger på, at økonarrativ forestillingsevne kan forstås som et relevant læringssigte i danskfaget, fordi elever gennem æstetiske tekster får mulighed for at undersøge, genforhandle og nuancere deres forståelser af forholdet mellem menneske og natur.
Læs hele bachelorprojektet her: Om forholdet mellem menneske og natur i litteraturen og verden omkring os.
En økokritisk litteraturundervisning kan åbne for elevers etiske refleksion og stillingtagen til samtidens økologiske kriser
Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.