Gå til indhold
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Kontakt
  • Nyhedsbreve
  • Magasin
  • Lærerprofession.dk
  • Annoncering
  • Arrangementer
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Lærerkursus.dk
Folkeskolen
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
Debat

Det er tåkrummende, at KL er så tonedøv over for lærerne

Måske var det en fejl, at vi ikke stillede krav til KL om, at vi ville have en helt ny arbejdstidsaftale.

Peter Baike
Peter Baike Lærer, TR på Skovshoved Skole og kredsstyrelsesmedlem i Gentofte Kommunelærerforening
6 kommentarer
20. april 2026, kl. 04:50
Dette er et debatindlæg. Indlægget er udtryk for skribentens holdning.
6 kommentarer

Det er første gang, jeg har stemt nej til en overenskomst, og det er mildest talt en underlig oplevelse. Jeg har altid været tilfreds med resultatet og processen, men denne gang er jeg landet på et nødvendigt og sørgeligt nej.

Det er ikke et protestnej, som jeg har læst, at nogle har afgivet. Jeg er ikke vred på vores forhandlere, og jeg er heller ikke ude på at straffe Gordon Ørskov Madsen – tværtimod. Jeg anerkender det arbejde, der er blevet lagt i forhandlingerne.

Jeg stemmer nej, fordi vores lille bitte ønske om forbedringer af den nuværende arbejdstidsaftale ikke er blevet imødekommet af KL. Kravene fra vores side kan man godt kalde minimale.

Vi taler ikke om radikale ændringer eller en gennemgribende reform. Nogle vil med rette kunne sige, at vores ønsker nærmest var kommaændringer. Men ikke engang de få og beskedne ændringer blev imødekommet.

Det er mildest talt pinligt og tåkrummende, at en arbejdsgiver kan være så tonedøv over for sine ansatte. Når lærere igen og igen gør opmærksom på, at deres arbejdsvilkår har ændret sig markant, burde det vække handling. I stedet bliver det mødt med stilstand. Det efterlader en følelse af ikke at blive taget alvorligt.

Bliver ikke taget alvorligt

Jeg oplever, at mine kollegaer løber stærkt. Det er ikke længere en travl periode hist og her – det er blevet en permanent tilstand. Der er ikke balance mellem tid og opgaver.

Jeg kan slet ikke vente på, at en undersøgelseskommission i 2028 når frem til, at arbejdsvilkårene er for ringe – nu

Peter Baike TR på Skovshoved Skole og kredsstyrelsesmedlem i Gentofte Kommunelærerforening

Flere og flere kollegaer går ned med stress, og endnu flere oplever det, man kan kalder moralsk stress: Følelsen af ikke at kunne levere den undervisning og støtte, som eleverne har brug for. Det slider – både fagligt og menneskeligt.

Jeg har det lidt, som at være tilbage i 2013. Dengang blev vi lærere tromlet ned af KL’s forhandlere, og den oplevelse sidder stadig i mange af os. Det var en skelsættende overenskomst, som forringede vores arbejdsvilkår markant. Siden da har vi kun set små forbedringer, blandt andet i 2020, hvor vi fik en arbejdstidsaftale. Men den har i praksis ikke været nok til at skabe reel balance i arbejdslivet mellem med forberedelse, undervisning og alle de øvrige opgaver.

Jeg kan kun give Gordon Ørskov Madsen ret i, at arbejdsmiljøet er for hårdt i 2026, og jeg kan derfor ikke vente tre år på, at der sker nødvendige forbedringer. Jeg kan heller ikke vente på, at politikerne på Christiansborg bliver vores redningsplanke og måske indfrier deres valgløfter – og måske når frem til, at flere “voksne” i folkeskolen er flere lærere. Dagligdagen er simpelthen blevet for kompleks. Jeg kan slet ikke vente på, at en undersøgelseskommission i 2028 når frem til, at arbejdsvilkårene er for ringe – nu.

Skuffet og frustreret

Måske var det en fejl, at vi til denne overenskomst ikke stillede det markante krav, at vi ville have en helt ny arbejdstidsaftale. Måske havde KL bedre kunnet forstå alvoren og taget os alvorligt. Det er værd at overveje.

Jeg sidder tilbage med en følelse af skuffelse og frustration. Frustration over at skulle se dygtige og engagerede kollegaer kæmpe for at følge med i en hverdag, der ikke hænger sammen. Og skuffelse over, en arbejdsgiver som ikke vil tage ansvar for at forbedre situationen.

Urafstemning om OK26

Urafstemningen om overenskomstforliget for de kommunalt ansatte DLF-medlemmer finder sted i perioden fra den 10. april til den 22. april kl. 9 om morgenen. Læs meget mere på folkeskolen.dk/OK26

Stemmer vi ja til OK26, får vi en markant lønstigning, en ekstra fridag, bedre barselsvilkår og flere andre forbedringer. Alt sammen noget, der isoleret set er positivt. Men vi får ingen forbedringer, når det gælder arbejdstid.

Og det er netop der, problemet er. For hvad nytter det, at få flere penge på lommen, hvis hverdagen stadig ikke hænger sammen?

Derfor har jeg stemt nej – for jeg kan ikke vente længere på at få forbedret mit arbejdsliv.

Kan du?

6 kommentarer

Læs også

  • portræt af Tina Vittrup
    Debat

    Med de gamle arbejdstids­regler kunne jeg være alenemor til tvillinger. Det kan man ikke i dag

    Tina Vittrup Lærer og kandidat til Styrelsen i Aarhus Lærerforening
  • Lærerkongressen med røde faner i forgrunden
    OK26

    OK-krav: Lærernes arbejdstidsaftale skal forbedres

  • Billede af Sara Eltorm
    Debat

    Jeg er nødt til at sætte foden ned og sige, at lærernes arbejdsforhold ikke er i orden

    Sara Eltorm Lærer
3 relaterede artikler
Debat
Her kan du kommentere på artiklen:

Det er tåkrummende, at KL er så tonedøv over for lærerne

Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.

Naja Dandanell debatredaktør
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
Folkeskolen
Your browser does not support the video tag.

Fagbladet Folkeskolen
Kompagnistræde 34, 3
1208 København K

Skriv til os: folkeskolen@folkeskolen.dk

Ring til os: 3369 6300

  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Nyhedsbreve
  • Arrangementer
  • Lærerprofession.dk
  • Magasin
  • Levering
  • Udgivelsesplaner
  • Abonnement
  • Om Folkeskolen
  • Kontakt
  • Etik
  • Ophavsret
  • Annoncering
  • Lærerkursus.dk
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Cookiepolitik
  • Administrer samtykke

Følg os: Facebook · Instagram · Linkedin

Ansv. chefredaktør:
Andreas Marckmann Andreassen
 
Udgives af:
Fagbladet Folkeskolen ApS