Aarhus kommune fik fornylig medhold af Klagenævn for Specialundervisning på afslaget til en 19-årig ung kvinde med Downs Syndroms ønske om STU på Kariseuddannelsen. Hun vil dog ikke finde sig i at hun ikke selv må bestemme. Derfor har hun nu med hjælp fra sin mor (undertegnede), sendt afgørelsen videre til Folketingets Ombudmand.
Som mor til Kirstine, som har Downs Syndrom, synshandicap m.m. har jeg derfor sendt afgørelsen vedr. afslag på Kirstines STU fra Klagenævn for Specialundervisning videre til Folketingets Ombudsmand.
Det er vigtigt, at vi kommer til bunds i sagen.
Og Kirstine vil også gerne stå frem i medierne. Hun har bl.a. medvirket i en lille optagelse, som jeg optog med hende i formiddag.
Kirstine er 3. års elev på Karise Efterskole v/Køge og for hende er det helt naturligt at fortsætte med sin STU, Særligt tilrettelagt Ungdomsuddannelse, på Karise Uddannelsen.
Men der har Aarhus kommune sagt nej.
Bemærkninger til Aarhus
Aarhus kommune får alligevel tre bemærkninger med på vejen i afgørelsen fra Klagenævn for Specialundervisning:
Bl.a. at Kirstine burde have været tilbudt flere bestemte uddannelsessteder og ikke kun Lyngåskolen jf. vejledningen fra nov. 2011.
Hvad mener I derude om sådan en administrativ beslutning fra en kommune til et ungt menneske, som har et stort ønske og som er blevet optaget på den uddannelse, hun ønsker.
Og så vil jeg også meget gerne høre fra jer vedr. Lyngåskolen.
Med venlig hilsen
Lene Elsig Dalgaard, mor



Kommentarer
Man skal være registreret bruger for at skrive kommentarer på folkeskolen.dk. Som registreret bruger får du også mulighed for at tilmelde dig nyhedsbreve m.m.
Tilmeld dig herSe virkeligheden i øjnene
Det er svært at erkende, at man som ung ikke har noget at skulle have sagt, når det gælder uddannelse, men hvis det er sådan virkeligheden er, så er det bedre at se det i øjnene, end at tro på at der eksisterer valgfrihed.
STU er en god uddannelse, når nu man i... Vis hele teksten