Gå til indhold
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Kontakt
  • Nyhedsbreve
  • Magasin
  • Lærerprofession.dk
  • Annoncering
  • Arrangementer
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Lærerkursus.dk
Folkeskolen
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
Pisa

Minister om læringskrise: Det er min erfaring, at man skal lytte til dem, der står med ansvaret

Undervisningsministeren er foruroliget over dybden af læringskrisen, som den ses i Pisa. Han har allerede tirsdag indkaldt skolens parter til en drøftelse.

Magnus Heunicke (S) til ministeroverdragelse, hvor man overtager som undervisningsminister efter partifællen Mattias Tesfaye (S)

To lærere i klassen er noget af det, Magnus Heunicke vurderer, er relevant at investere i.

Foto: Malou Frejdahl Marker
Karen Ravn
Karen Ravn Onlineredaktør
9 kommentarer
8. september 2026, kl. 15:22
9 kommentarer

”Jeg skal ikke komme og sige, at jeg ved præcis, hvad der er gået galt eller pege på én ting, der skal gøres,” understreger undervisningsminister Magnus Heunicke (S), efter han tirsdag formiddag fik sin ilddåb som undervisningsminister med en stribe Pisa-resultater, der er viser historisk lave faglige resultater hos danske 15-årige.

At tendensen er nedadgående kom ikke bag på ham, men:

”Men at dybden er så massiv overraskede mig. Man må sige, at vi er i en alvorlig læringskrise, og det er også en krise for samfundet. For vi er som samfund dybt afhængig af, at skolen lykkes med sin opgave,” siger Magnus Heunicke til Folkeskolen.

Han har prøvet store kriser før - som sundhedsminister dengang i marts 2020, da covid 19-pandemien rullede ind over Danmark og hele vejen igennem forløbet.

”Og så er min tilgang, at man er nødt til lytte til dem, der har ansvaret i hverdagen.”

Undervisningsministeren har indkaldt skolens parter, bl.a. Lærerforeningen, KL og Danske Skoleelever til møde om Pisa-resultaterne allerede tirsdag eftermiddag.

Manglende autoritet

Ministeren har selvfølgelig også kigget i Pisa-rapporterne og læst, hvilke forklaringer, Pisa-forskerne peger på:

”Det er jo ikke i Danmark alene, men en lang række lande, vi ser de samme problemer. Og noget af det, der vejer tungt, er lærernes mulighed for at udøve undervisning med en naturlig autoritet i klassen. Og så er der nok også behov for to lærere i klassen i nogle fag eller klasser, hvor der er store niveauforskelle. Det er noget, vi ved virker, og som slet ikke er udbredt nok,” siger ministeren.

Pisa-undersøgelsen viser også, at de danske 15-årige pjækker markant mere end tidligere, og at en stigende andel af drengene opfatter skolen som ”spild af tid”.

”Skolen er for mig at se den vigtigste samfundsinstitution, og læreren som en naturlig autoritet i klasserummet og generelt i elevernes liv er under pres. Det er alvorligt,” siger ministeren.

Han appellerer til, at alle er med til at bakke op om skolen som institution og de aktiviteter, der finder sted i skolen.

'Tivoli' på skærmen distraherer

”Og så skal man heller ikke være blind for, at skærme selvfølgelig også betyder noget. Det er jo 15-årige, der er testet, og vi ved, at de får for lidt søvn, fordi de ligger dér med skærmen. De har jo sådan et 'tivoli' kørende på telefonen, hvor der hele tiden sker noget nyt. Men det er bare ikke sådan, vi arbejder i skolen - der er der noget, der er gentagelser, systematik og metodik, og noget, der er svært, som man er nødt til at fordybe sig i,” siger han og konstaterer, at eleverne giver hurtigere op, og deres evne til at fordybe sig er svækket.

Regeringspartierne Socialdemokratiet, SF, Radikale og Moderaterne har allerede i sit regeringsgrundlag lovet fem milliarder kroner til børne- og skoleområdet bl.a. for at løfte elevernes grundlæggende kundskaber i dansk og matematik. Først og fremmest i form af en målrettet indsats på de 100 skoler, hvor det står dårligst til.

Hvor mange af pengene, der kommer til at gå til folkeskolen, og hvor mange af dem, der kommer alle de resterende folkeskoler til gavn, er han endnu ikke klar til at svare på.

”Men når vi er færdig med regeringsperioden, har vi foretaget det løft, vi har lovet. Og det skal ske på en måde, hvor det ikke kommer som et chok derude, at der bliver indført noget helt andet, end man havde argumenteret for. Nedskæringer skal erstattes af investeringer,” lover ministeren.

”Min opgave er at sikre, at lærerne lykkes med det, de brænder for, nemlig både uddannelse og dannelse. Og begge dele er på spil lige nu. For der er jo nogle af de her elever, der har svært ved at begå sig i et demokratisk velfærdssamfund.”

9 kommentarer

Mere om Pisa 2025

  • Seneste nyt

    Dansk Pisa-analytiker : Der er ikke én forklaring

  • Genrebillede af uro i klassen. Piger kaster med bøger og slår hinadnen med papirer. Farver fra Folkeskolens serien om PISA-2026.
    Undervisning

    Pisa-viden: Her har forsker fundet et ”kæmpe potentiale” for bedre læring

  • Portræt af Niels Christian Sauer
    Debat

    26 år med Pisa. Det er 26 for mange

    Niels Chr. Sauer Tidligere lærer
Se tema
3 relaterede artikler
Debat
Her kan du kommentere på artiklen:

Minister om læringskrise: Det er min erfaring, at man skal lytte til dem, der står med ansvaret

Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.

Naja Dandanell debatredaktør
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
Folkeskolen
Your browser does not support the video tag.

Fagbladet Folkeskolen
Kompagnistræde 34, 3
1208 København K

Skriv til os: folkeskolen@folkeskolen.dk

Ring til os: 3369 6300

  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Nyhedsbreve
  • Arrangementer
  • Lærerprofession.dk
  • Magasin
  • Levering
  • Udgivelsesplaner
  • Abonnement
  • Om Folkeskolen
  • Kontakt
  • Etik
  • Ophavsret
  • Annoncering
  • Lærerkursus.dk
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Cookiepolitik
  • Administrer samtykke

Følg os: Facebook · Instagram · Linkedin

Ansv. chefredaktør:
Andreas Marckmann Andreassen
 
Udgives af:
Fagbladet Folkeskolen ApS