Gå til indhold
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Kontakt
  • Nyhedsbreve
  • Magasin
  • Lærerprofession.dk
  • Annoncering
  • Arrangementer
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Lærerkursus.dk
Folkeskolen
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
Retssikkerhed

DLF forventer færre magtanvendelser med nyt lovudkast

Et nyt lovudkast om grænser for lærernes magtanvendelse vil give større retssikkerhed for lærerne, mener juraprofessor og Lærerforeningen.

"Klarere regler gør, at lærere kan tage ting i opløbet og dermed undgå konflikter,” siger Thomas Andreasen, formand for DLF's arbejdsmiljø- og organisationsudvalg.

Foto: Jesper Knudsen (red. Folkeskolen)
Maria Becher Trier
Maria Becher Trier Journalist
4 kommentarer
1. december 2025, kl. 04:34
4 kommentarer

Et nyt lovudkast skal gøre op med års usikkerhed om reglerne for fysisk indgriben i skolen. Det vil øge lærernes retssikkerhed, mener professor emeritus i strafferet ved Københavns Universitet Jørn Vestergaard.

”Hidtil har nogle lærere grebet for lidt ind af frygt for sanktioner, mens andre er blevet kritiseret eller har oplevet sanktioner, selv om de handlede fornuftigt. Det er en kæmpe gevinst for alle parter, at der nu kommer mere klare linjer,” siger han.

Den vurdering er formand for arbejdsmiljø- og organisationsudvalget i Danmarks Lærerforening Thomas Andreasen enig i. I dag oplever Lærerforeningen, at lærere i nogle tilfælde bliver ramt af hårde sanktioner som politianmeldelse eller afskedigelse, når de har rørt ved elever. Vedtages det nye lovforslag, vil det betyde færre magtanvendelser, mener DLF.

”Hvis jeg som lærer kan lægge en beroligende hånd på en skulder og dermed undgå en egentlig magtanvendelse, vil det være en fordel. De klarere regler gør, at lærere kan tage ting i opløbet og dermed undgå konflikter,” siger Thomas Andreasen.

Forslag om fysisk indgriben og nultolerance

Hvad må lærere i regeringens lovudkast om fysisk indgriben?

Fysisk guidning: Skolens personale kan fysisk guide en elev, hvis det vurderes at være nødvendigt af hensyn til skolens ansvar for at varetage omsorgen for eleven i skoletiden, af hensyn til tryghed og trivsel for eleven selv, øvrige elever, personalet eller andre på skolen. Der er tale om fysisk guidning, så længe eleven ikke gør fysisk modstand.

Afværgehjælp: Skolens personale kan kortvarigt fastholde eller føre en elev væk fra en situation, når det er nødvendigt for at afværge, at eleven ødelægger eller beskadiger ting eller ejendom i et ikke ubetydeligt omfang.

Fysisk magtanvendelse: Skolens personale kan fastholde eller føre en elev væk fra en situation, hvis eleven udviser en adfærd, der er til fysisk fare for eleven selv eller andre, er chikanerende eller krænkende for eleven selv eller væsentligt forstyrrer undervisningen.

Vigtigt: Personalet skal forud for enhver form for afværgehjælp eller fysisk magtanvendelse have afsøgt alle andre muligheder. Indgrebet skal være kort, nødvendigt og skånsomt og må aldrig erstatte omsorg og pædagogisk indsats.

Registrering: Afværgehjælp eller magtanvendelse skal registreres og via skolelederen indberettes til kommunen. Elev og forældre skal orienteres.

Forslag om nultolerance

Regeringen har også en række forslag om nultolerance over for vold og grænseoverskridende adfærd i folkeskolen. Her lægges blandt andet op til, at skolelederen skal kunne beslutte at udskrive en udskolingselev fra folkeskolen. Derudover foreslår regeringen at hæve antallet af dage, hvor en elev kan udelukkes fra undervisningen, fra 10 til 15 skoledage.

Kilde: Børne- og Undervisningsministeriet

Jørn Vestergaard tror også, at det vil føre til færre politianmeldelser af lærere.

”Jeg tror, at sådan noget vil stilne af, for nu kan der henvises til, at der er positiv lovhjemmel til magtanvendelse og afværgehjælp, hvis man kan argumentere for, at det er sket efter proportionalitetsprincippet,” siger Jørn Vestergaard og tilføjer: ”Nu har man et ståsted for at forsvare sig mod uberettigede anklager.”

Læs også

Featured image for Professor: Ny lov vil ikke give lærerne mere magt, men bedre retssikkerhed
Fysisk guidning

Professor: Ny lov vil ikke give lærerne mere magt, men bedre retssikkerhed

Formand for Danske Skoleelever Magnus Herrmann mener modsat, at gennemføres lovudkastet, kan det medføre flere sager med magtanvendelse. Og også flere eksempler, hvor magtanvendelse ikke er i orden.

”Der står eleven i en anden situation end læreren. Eleven har ikke en arbejdsmiljølov eller en stor fagforening med jurister, som kan beskytte ham,” siger Magnus Herrmann.

Der er høringsfrist for lovforslaget den 10. december.

4 kommentarer

Læs også

  • ”Jeg filmer, fordi jeg føler mig truet og vil have dokumentation”
    Overvågning

    ”Jeg filmer, fordi jeg føler mig truet og vil have dokumentation”

  • Lærer lægger hånd på elevs skulder, hvor tallet 36 procent indgår i en collage.
    Retssikkerhed

    Frygter du at blive beskyldt for at have taget fat i en elev? Hver tredje lærer gør

  • Andreas Marckmann Andreassen
    Leder

    Et lovplaster på et åbent benbrud

    Andreas Marckmann Andreassen Adm. direktør og chefredaktør
3 relaterede artikler
Debat
Her kan du kommentere på artiklen:

DLF forventer færre magtanvendelser med nyt lovudkast

Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.

Naja Dandanell debatredaktør
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
Folkeskolen
Your browser does not support the video tag.

Fagbladet Folkeskolen
Kompagnistræde 34, 3
1208 København K

Skriv til os: folkeskolen@folkeskolen.dk

Ring til os: 3369 6300

  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Nyhedsbreve
  • Arrangementer
  • Lærerprofession.dk
  • Magasin
  • Levering
  • Udgivelsesplaner
  • Abonnement
  • Om Folkeskolen
  • Kontakt
  • Etik
  • Ophavsret
  • Annoncering
  • Lærerkursus.dk
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Cookiepolitik
  • Administrer samtykke

Følg os: Facebook · Instagram · Linkedin

Ansv. chefredaktør:
Andreas Marckmann Andreassen
 
Udgives af:
Fagbladet Folkeskolen ApS