Du skal ikke læse mange psykologibøger, før du finder ud af, at der er forskel på kønnenes udvikling af hjerne, modenhed og læringsparathed. Men der er også meget, som tyder på, at forskellene udligner sig med tiden.
Men hvorfor ser vi så store karakterforskelle mellem kønnene? Det har jeg et bud på.
Jeg vil nu tage dig på en rejse ind i sindet. Et typisk sind på drengeelever.
Hvis du er så ung, at du aldrig har hørt om Rytteriet og Rasmus Botoft, så start lige med at give denne video et kig, før jeg tager dig med på en hypnotisk rejse.
Den lille Gumbas møder madkundskab
Vi skal ud på en rejse. En rejse ind i en drengs sind. En rejse helt ind i sindet!
Når rejsen er forbi, vil du læse numensas, numensas, og du vil være parat til at gå ud i dit madkundskabslokale og se på drengene med fornyet energi i krop og sjæl.
Sørg for at du sidder behageligt på din stol med fødderne solidt plantet i gulvet. Så er du klar til den lille Gumbas.
Du går ind i et lyst madkundskabslokale. Det dufter af mad, eleverne larmer. De er glade, fordi de laver mad. Men vi skal længere ind – vi skal helt ind i sindet!
I madkundskabslokalet ser du søde og glade pigeelever. De står med deres høje karakterer i hånden. Du ser også drenge. De står med lavere karakterer. Nu bliver du bange!
Men vi skal længere ind – vi skal helt ind i sindet!
Du kigger på drengene. Du kigger heeelt ind i deres sind. De er sultne. De er fjollede. De er meget mere uselvstændige end pigerne.
Der kommer en stavblender flyvende i luften. Den kommer lige mod dit ansigt! Den rammer dig hårdt på kinden. Mærk kontaktflade mellem stavblender og kind.
Du vender dig om. En umoden dreng løber væk. Du ser, at drengen tager let på tingene i køkkenet og arbejder ustruktureret. Nu er du bange!
Men vi skal længere ind – vi skal helt ind i sindet!
Du går op til smartboardet. Nu er du væk fra køkkenerne.
Men farlige undersøgelser, som viser store karakterforskelle mellem kønnene, kommer lige mod dig! De er fyldt med tal. Undersøgelserne rammer dig hårdt mod dit lår.
Mærk kontaktflade mellem undersøgelser og lår.
Du ser listen med madkundskabsbudgettet hænge i viktualierummet. Du går ind i rummet. Her kan du hvile dig. Men viktualierummet er tomt og lyset er svagt. Det er et svagt budget, der hænger på væggen.
Du kigger op. Det knager og brager. En besparelse falder ned fra loftet og knuser dit knæ. En anden besparelse falder ned og knuser dit andet knæ.
Din hofte skrider ud. Dine knæ er knust. Nu er du bange. Men vi skal længere ind – vi skal helt ind i sindet!
Nu kommer undersøgelserne med de farlige tal tilbage. De vil dræbe din undervisningsglæde!
Numensas, numensas.
Den lille Gumbas er forbi. Du er nu klar til at gå ud i verden med fornyet energi i krop og sjæl. Her vil du sprede madkundskabsglæde til alle køn uagtet karakterforskellene.
Næste skridt i livet
Jeg har været lærer i 18 år, og her har jeg altid oplevet, at drengene i 8. klasse er et helt andet sted i livet – og sindet – end pigerne. Men derfor skal vi ikke råbe vagt i gevær.
I stedet skal vi have fokus på, at børn skal udvikle sig stille og roligt i folkeskolen og opnå en vis grad af dannelse og få en basal almen viden, som gør dem i stand til deres næste skridt i livet.
Som lærer vil jeg også vejlede eleverne til prøven og understøtte de umodne, usikre, uselvstændige, fjollede og helt almindelig, dejlige, madglade drenge og på den måde potentielt øge deres prøvekarakterer.
Men jeg har ikke behov for, at drenge og piger får lige høje karakterer. Det afgørende er, at de bliver lige glade, motiverede for madlavning, og at jeg giver dem mulighederne for at kunne lave mad i livet.
Lærer: Rejs helt ind i sindet på drengeeleverne for at forstå forskellen
Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.