”Kan man sy den her?”, ”min halskæde er gået i stykker, Victoria” eller ”jeg har et hul i sokken”.
Victoria Maria Nicolaus elever på Møn Skole ved lige, hvem de skal spørge, hvis deres elskede smykker, trøjer eller legetøj er gået i stykker.
Og deres håndværk og designlærer hjælper dem gerne.
”Ind i mellem bliver det så meget en trend, at jeg sætter en time af til det i håndværk og design. Så siger jeg, at de kan tage noget med til næste gang, som de gerne vil reparere, og så hjælper jeg dem med det.”
En af drengene havde ikke noget selv, men så tog han sin fars arbejdsbukser med, som havde fået huller.
”Det hyggede han sige meget med. Så får det pludselig en ekstra betydning, når han kan gøre noget for sin far ved at reparere hans bukser.”
Hold mund og bliv skolelærer
Victorie Maria Nicolau kommer fra en familie, hvor alle kvinder lavede håndarbejde, og det ligger dybt i hende at reparere ting, når de går i stykker.
Hun blev uddannet pattern designer fra KEA (Københavns Erhvervsakademi, red.) i 2016, har arbejdet som stylist på reklamefilm, haft sit eget studie, hvor hun solgte sit eget syede, strikkede og broderede tøj og hun har også designet på kommission.
”Men jeg kunne slet ikke se mig selv i designerverdenen. Man er altid i gang med fire kollektioner, man er ikke færdig med den ene, før man er i gang med at tænke på det næste. Det er stik mod mine egne værdier, hvor jeg altid forsøger at genbruge møbler, tøj og så videre.”
Hun havde aldrig drømt om at blive lærer, men da livet som selvstændig blev for hårdt, og så ringede en veninde og sagde: ”Nu holder du mund og bliver skolelærer, for det ville du være skidegod til”.
Så hun startede på læreruddannelsen, og blev i 2025 uddannet med linjefag i dansk, håndværk og design, billedkunst og teknologiforståelse.
”Nogle gange skal man bare lytte til, hvad andre siger, for hun havde jo ret. Det er det helt rigtige for mig, og jeg har aldrig fortrudt, at jeg blev lærer.”
Fokus på bæredygtighed i ny fagplan
I de nye fagplaner for håndværk og design, som træder i kraft næste skoleår, er der fornyet fokus på bæredygtighed.
I fagets formål lyder det både: ”faget lærer eleverne at skabe og
opleve ting ud fra funktion, æstetik og bæredygtighed”, og ”faget gør eleverne i stand til at forholde sig til sammenhænge mellem håndværk, materialebevidsthed og kulturudtryk og at skabe med omtanke for bæredygtighed”.
Det vakte begejstring hos formanden for den faglige forening for Håndværk og design.
Det samme var meldingen på det nyligt afholdte kursus for håndværk og designlærere i Brøndby, hvor Victoria Maria Nicolau underviste i visible mending.
”Det passer helt naturligt ind i faget. Jeg kan godt lide, at jeg kan åbne elevernes øjne for, hvor meget det skader miljøet, hvis vi bare hele tiden køber nyt. Og hvis man synes, det lyder mere sexet at kalde det 'vintage', end at man går i genbrugsbutik, så er det så fint.”
Victoria dyrker genbrug: ”Eleverne kommer og spørger mig, når de har et hul i blusen”
Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.