Med et valgudspil under titlen 'Nu er det folkeskolens tur' stempler SF i dag for alvor ind i valgkampen på skoleområdet.
Med udspillet byder SF ind med endnu flere penge end de ellers massive investeringer, som både Socialdemokratiet og Venstre har præsenteret.
Partiet løfter først sløret for udspillets samlede form senere i dag, men Folkeskolen kan på forhånd fortælle, at SF er klar til at tilføre folkeskolen 6,2 milliarder ekstra om året plus en ekstraordinær investering på 15 milliarder fordelt over tre år.
Dermed opjusterer SF sin egen milliardplan, som partiet præsenterede tilbage i oktober kort inden kommunalvalget. Her var partiet klar til at tilføre folkeskolen knap tre milliarder om året, men det beløb er nu mere end fordoblet.
I udspillet fra oktober lagde SF desuden op til, at de 15 milliarder skulle fordeles over fire år som et ekstraordinært investeringsvindue til at løfte folkeskolens fysiske rammer.
Nu er partiet klar til at sende det ekstraordinære milliardbeløb ud til skolerne over kun tre år fra det, som partiet nu vil kalde for en omstillingsfond.
Læs også
SF’s undervisningsordfører Sigurd Agersnap fortæller til Folkeskolen, at den markante opjustering dels skyldes, at den danske økonomi har vist sig stærkere end forventet, og at de øvrige partier pludselig har vist sig meget investeringsvillige i løbet af valgkampen.
”Med de flere penge i dansk økonomi vil vi slå helt tydeligt fast, at folkeskolen er den vigtigste prioritering, og vi er kommet frem til, at det ikke er nok med tre milliarder om året for, at skolen kan lykkes,” siger han.
Vil tage de andre partier på ordet
Han fortæller, at SF glæder sig over, at de andre partier ”nu kan se, at der er brug for at gøre en forskel for skolen”.
”Vi vil tage dem på ordet og samtidig tilføje, at der er brug for en endnu større investering, end hvad de lægger op til. Men først og fremmest vil vi sikre os, at de andre partier faktisk lever op til deres ord efter valget,” siger han.
Ligesom de andre partier mener SF, at størstedelen af pengene skal bruges på flere hænder i skolen. Fra 2029 vil partiet afsætte fire milliarder til at ansætte flere lærere og pædagoger for.
Partiet vil også bruge penge på at sænke klasseloftet til 24 på alle skolens klassetrin.
SF vil derudover også afsætte en milliard om året til at styrke inklusionen og peger på, at de penge fx kan bruges til, at skoler kan lave forsøg med nestklasser eller andre "kvalitets-mellemformer", skriver SF i sit udspil.
Med dagens udspil lægger SF sig - rent økonomisk - tæt på de Radikales udspil, der vil tilføre folkeskolen 7,1 milliarder om året. Et forslag, partiet præsenterede på sit sommergruppemøde helt tilbage i 2024.
SF nu også klar med stort milliardbeløb: "Folkeskolen er den vigtigste prioritering"
Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.