Lektor på læreruddannelsen UCN i Aalborg Bodil Christensen har indstillet Sophie Hove Jørgensen og Karoline Iversen til Lærerprofession.dk med begrundelsen:
”Mundtlighed er en central del af danskfaget. Det er ligeledes en kompetence, der bidrager til aktiv deltagelse i et demokratisk samfund. Det kan være en udfordring at få eleverne til at ”tage ordet” i klasserummet, men Det Tænkende Klasserum/ Tænkerum i dansk kan være en vej frem, hvis man vil styrke mundtligheden. Dette bachelorprojekt har i teori og praksis fokus på Tænkerum i Dansk og mundtlighed. De studerende bidrager med en mundtlighedsmodel (Hove og Iversens mundtlighedsmodel), der kan give oversigt over mundtlighedens mange elementer. Og så er projektet formuleret så klart og skarpt, at man som læser bliver klogere på mundtligheden.”
Projektet konkluderer, at flere praksisser fra Det Tænkende Klasserum kan være direkte kvalificerende og understøttende for mundtligheden, idet eleverne i højere grad forpligtes til at deltage, når arbejdet er i små grupper.
Læs projektet her: Når tankerne får ordet.
Se mundtlighedsmodellen her: mundtlighedsmodel.
Principperne fra Det Tænkende Klasserum kan få flere elever til at tage ordet
Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.