Gå til indhold
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Kontakt
  • Nyhedsbreve
  • Magasin
  • Lærerprofession.dk
  • Annoncering
  • Arrangementer
  • Lærerkursus.dk
Folkeskolen
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job

Ny viden om corona-smitte: Afgørende at lufte ud i klassen

I et dansk klasselokale er der ikke mere end to kvadratmeter per elev, og det giver god grobund for smittespredning. På baggrund af det nyeste viden om coronavirus anbefaler eksperter i Berlingske i dag gennemtræk i klassen en gang i timen.

Verdenssundhedsorganisationen WHO udelukker nu ikke længere, at coronavirus kan hænge i stillestående luft. Derfor er udluftning et vigtigt våben mod smittespredning.

Foto: skynesher/istock.com
Karen Ravn
Karen Ravn Onlineredaktør
3 kommentarer
6. august 2020, kl. 10:17

Denne artikel er flyttet fra en tidligere version af folkeskolen.dk, og det kan medføre nogle mangler i bl.a. layout, billeder og billedbeskæring.

3 kommentarer

"Hvis man skal holde smittetrykket nede, gælder det om at lufte ud – at sørge for gennemtræk én gang i timen", siger Torben Sigsgaard, professor ved Aarhus Universitet og forsker i indeklima og smittespredning, i avisen Berlingske i dag.

31. marts: Når skolerne skal åbne igen: Fyldte klasser er smittereder

Også professor emeritus og forsker i smitte-og partikelspredning Peter V. Nielsen er ovebevist om, at det vil have en smittedæmpende effekt at sørge for jævnlig udluftning i klasselokalerne. Og professor og virolog ved Københavns Universitet Allan Randrup Thomsen siger til avisen: »Når vi tager revurderingerne af forholdene omkring luftbåren virus i betragtning, bør man nok i højere grad kigge på, hvordan man sikrer et højere luftskifte i lokaler på arbejdspladser og på skoler".

Forskere verden over mistænker i stigende grad, at coronavirus modsat de tidligere meldinger, faktisk kan hænge i luften i længere tid.

På den baggrund anbefaler forskerne fem-ti minutters gennemtræk i klasselokalet mellem undervisningslektionerne. Også når det begynder at blive koldt udenfor.

Gyldal: Det bør være trygt at komme i skole på mandag

3 kommentarer
Debat
Her kan du kommentere på artiklen:

Ny viden om corona-smitte: Afgørende at lufte ud i klassen

Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.

Naja Dandanell debatredaktør
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
Folkeskolen
Your browser does not support the video tag.

Fagbladet Folkeskolen
Kompagnistræde 34, 3
1208 København K

Skriv til os: folkeskolen@folkeskolen.dk

Ring til os: 3369 6300

  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Nyhedsbreve
  • Arrangementer
  • Lærerprofession.dk
  • Magasin
  • Levering
  • Udgivelsesplaner
  • Abonnement
  • Om Folkeskolen
  • Kontakt
  • Etik
  • Ophavsret
  • Annoncering
  • Lærerkursus.dk
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Cookiepolitik
  • Administrer samtykke

Følg os: Facebook · Instagram · Linkedin

Ansv. chefredaktør:
Andreas Marckmann Andreassen
 
Udgives af:
Fagbladet Folkeskolen ApS