Læs også
Minister for forskning og uddannelse Christina Egelund (M) er en af de få mennesker, der kan blokere for Københavns Professionshøjskoles planer om at lukke læreruddannelsen på Frederiksberg til næste år.
Men det kommer hun ikke til at gøre, fremgår det af et svar til fagbladet Folkeskolen.
”Det er op til ledelsen på KP (Københavns Professionshøjskole, red.) at vurdere, hvordan de bedst indretter deres uddannelser. Det har jeg tillid til, at de kan”, lyder det fra Christina Egelund.
Læs også
Ministeren “forstår udmærket, at uddannelsen på Nyelandsvej betyder noget særligt for de studerende,” skriver hun. Og hun forventer derfor også, “at de studerende inddrages i processen, og at der bliver gjort en indsats for, at kulturen fra Nyelandsvej overføres til de nye rammer.”
Folkeskolen er langt fra alene om at stille spørgsmål til uddannelsesministeren. Både Radikales børne- og undervisningsordfører Lotte Rod og Enhedslistens ditto Mai Villadsen har stillet såkaldte § 20-spørgsmål i Folketinget til Christina Egelund.
Opposition stiller spørgsmål på Borgen
”Hvad er ministerens holdning til lukningen af læreruddannelsen på Nyelandsvej?”, lyder det ene spørgsmål fra Lotte Rod. Det andet lyder:
”Hvad mener ministeren det har af betydning, at en læreruddannelse er i et gammelt seminarium med ånd, værksteder og aktive foreninger?”
Lotte Rods spørgsmål er endnu ikke blevet besvaret endnu, men allerede i sidste uge responderede Christina Egelund på de to § 20-spørgsmål fra Mai Villadsen.
”Vil ministeren redegøre for, hvordan ambitionen om, at langt flere unge søger ind på en af de store velfærdsrettede professionsuddannelser (pædagog-, lærer-, sygeplejerske- og socialrådgiveruddannelsen), hænger sammen med, at Københavns Professionshøjskoles bestyrelse vil lukke det traditionsrige læreruddannelsesudbud på Nyelandsvej på Frederiksberg for at flytte alle uddannelsesstedets studerende til Campus Carlsberg på Vesterbro i København, hvor der kun er plads til de ekstra lærerstuderende, fordi optaget på de store velfærdsuddannelser er lavt i øjeblikket?”, lyder det ene spørgsmål fra Mai Villadsen.
Ud over enkelte redegørende afsnit er svaret fra Christina Egelund mere eller mindre det samme, som det hun har givet til Folkeskolen:
”Jeg er opmærksom på, at læreruddannelsen på Frederiksberg er et traditionsrigt sted, som har en særlig betydning for de studerende. Jeg forventer derfor, at KP vil arbejde på at sikre, at traditioner, foreningsaktiviteter mv. fra Nyelandsvej kan videreføres i de nye rammer,” står der i svaret.
Og hvad angår pladsmangel på Campus Carlsberg skriver hun:
”Professionshøjskolerne er selvejende institutioner, som har ansvaret for at tilpasse deres lokaler til antallet af studerende. Jeg har tiltro til, at KP vil sørge for tilstrækkelige lokaler til de studerende – også i en situation med øget søgning til uddannelserne inden for de store velfærdsområder”.
I det andet spørgsmål fra Enhedslistens børne- og undervisningsordfører Mai Villadsen stiller hun spørgsmålstegn ved, om der bliver afsat nok penge til læreruddannelsen igennem det såkaldte taxametersystem, når nu læreruddannelserne har så svært ved at få økonomien til at løbe rundt.
Igen understreger ministeren, at økonomien på professionshøjskolerne ikke er noget, hun har tænkt sig at blande sig i på anledning af sagen på Nyelandsvej.
”Professionshøjskolerne er selvejende institutioner, og det er deres ansvar at sikre, at der er sammenhæng i institutionens overordnede økonomi, herunder arealoptimering. Jeg har tiltro til, at uddannelsesinstitutionerne træffer økonomisk bæredygtige valg, som understøtter bedst mulig kvalitet i undervisningen,” skriver hun blandt andet i sit svar til Mai Villadsen.
Minister afviser at gå ind i sag om lukning af historisk seminarium
Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.