Gå til indhold
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Kontakt
  • Nyhedsbreve
  • Magasin
  • Lærerprofession.dk
  • Annoncering
  • Arrangementer
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Lærerkursus.dk
Folkeskolen
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
Fonde

Lego Fonden udvider sit mål: Vil bidrage til at få flere gennem lærer­uddannelsen

Lego Fondens mange støttekroner skal ikke længere alene bruges på at udbrede en legende tilgang til læring. Sporskiftet skal markeres med et endnu ukendt nyt navn.

Sidsel Marie Kristensen og playlab på Københavns Professionshøjskole

”Vores tilgang er at sige, at vi står med en samfundsudfordring, som vi gerne vil hjælpe med at imødekomme," siger Lego Fondens administrerende direktør.

Foto: Jesper Knudsen & pressefoto (red. Folkeskolen)
Sebastian Bjerril
Sebastian Bjerril Webredaktør og journalist
Start debatten
21. oktober 2026, kl. 07:00
Start debatten

Lego Fonden har siden 2018 støttet lærer- og pædagoguddannelserne med i alt 365 millioner med det formål at udvikle og udbrede en legende tilgang til læring.

Den pengestrøm ophører ved årets udgang, men for nylig meldte den store fond så ud, at man er klar med en ny stor bevilling på 200 millioner.

Denne gang skal pengene gå til et bredere formål, fortæller Lego Fondens administrerende direktør Sidsel Marie Kristensen til Folkeskolen.

”Vi ønsker at engagere os bredere og mere langsigtet i de rammer og institutioner, der har betydning for børns hverdag, læring og trivsel. Vi tror stadig på legende tilgange til læring, og det har vi også evidens for. Men vi siger også, at det ikke er det eneste, vi skal stå på. For der er mange årsager til, at børn ikke trives, og derfor er der brug for flere forskellige indsatser,” siger hun om det nye samarbejde, der gælder indtil 2032.

En af målsætningerne er blandt andet at sikre flere uddannede lærere til folkeskolen. Men hvordan læreruddannelserne så vil arbejde for det, vil fonden ikke bestemme over, siger fortæller Lego Fondens direktør.

”Vores tilgang er at sige, at vi står med en samfundsudfordring, som vi gerne vil hjælpe med at imødekomme. Men hvilke indsatser man så bør arbejde for, det er op til dem, der sidder med ekspertisen og er tæt på praksis,” siger Sidsel Marie Kristensen.  

Læs også

Featured image for Lego leger med hele skoledanmark

Lego leger med hele skoledanmark

Nyt navn på vej

Så der følger ikke nogen krav med jeres støtte?

”Ikke udover den ramme og de mål, vi har sat sammen med professionshøjskolernes. Vi har arbejdet sammen med dem i otte år, så vi har meget tillid til, at de gør deres ypperste,” siger Lego Fondens administrerende direktør.

Tilbage i 2018 blev Lego Fondens samarbejde med professionshøjskolerne annonceret som et “enestående partnerskab” med et mål om ”at udvikle en ny professionsdidaktik” baseret på læring gennem leg.

Har I fået nok ud af jeres store investering i at udvikle og udbrede en legende tilgang?

”Det er jo et spørgsmål, der er relativt forstået på den måde, at vi har evidens for, at det virker.  Hvordan det så bliver udmøntet er jo igen op til professionshøjskolene og skolerne, som ved, hvad der skal til for at sikre børns trivsel og læring.”

Programmet på professionshøjskolerne har indtil nu haft titlen Playful Learning. Men det bliver der lavet om på, uden det endnu er besluttet, hvad samarbejdet så skal hedde.

Det fortæller Mathilde Nyvang Hostrup, der er professionshøjskolernes programchef for samarbejdet med Lego Fonden.

Læs også

Featured image for Lærerstuderende: Lego Fondens investeringer har ændret måden, vi tænker undervisning

Lærerstuderende: Lego Fondens investeringer har ændret måden, vi tænker undervisning

”Vi synes, at det er et naturligt skridt at ændre programmets navn, når vi udvider fokusset. Legen er stadig fundamentet, så det skal det nye navn også afspejle, samtidig med at det også viser, at vi udvider og går i en ny retning,” siger hun.

Professionshøjskoler: Tættere på kerneopgaven

Professionshøjskolerne glæder sig meget over den nye retning for samarbejdet, fortæller Mathilde Nyvang Hostrup.

”Det betyder rigtig meget for professionerne, børnene og for os som videns- og uddannelsesinstitutioner. Fremadrettet bliver programmet langt mere integreret i professionshøjskolerne, fordi indsatserne er så tæt knyttet til vores kerneopgave. Det er vi meget taknemmelige for,” siger hun og tilføjer, at det har været et gensidigt ønske fra begge parter.

Mathilde Nyvang Hostrup understreger, at der ikke bliver ændret ved ambitionen om at styrke børns trivsel og læring.

Studie

Få Folkeskolens nyhedsbrev for lærerstuderende hver anden onsdag.

Dette felt er til validering og bør ikke ændres.

”Vores tilgang bliver ikke sådan en klassisk traditionel tilgang til udvikling og kompetenceudviklingsforløb. Vores indsatser vil stadig have en legende, kreativ og eksperimenterende tilgang. For jeg er helt sikker på, at den legende tilgang virkelig kan noget. Så det står vi stadigvæk på det,” siger hun.

Overordnet har Lego Fonden og professionshøjskoler lagt sig fast på, at de 200 millioner kroner blandt andet skal bidrage til, at flere lærer- og pædagogstuderende gennemfører deres uddannelse og efterfølgende bliver i faget, og at de har de rette kompetencer til at møde børn med forskellige behov.  

Læs også

Featured image for Lego Fonden: Vores investeringer skaber dybere læring og mere motivation

Lego Fonden: Vores investeringer skaber dybere læring og mere motivation

Mathilde Nyvang Hostrup fortæller, at professionshøjskolerne endnu ikke har lagt sig fast på, hvad pengene så konkret skal bruges på.

”Men vi vil helt sikkert arbejde med de lærer- og pædagogstuderendes tilhørsforhold til deres uddannelse og professionsidentitet og de faglige fællesskaber på studiet. Det skal meget gerne bidrage til, at flere gennemfører deres uddannelse,” siger hun.

Også penge til mere skoleforskning

Som en del af Lego Fondens bredere satsning indgår også et nyt syvårigt partnerskab med analysecenteret Vive. Her vil fonden støtte centerets forskning i skole- og dagtilbud med 100 millioner.

”Det bliver op til Vive selv at bestemme, hvad der skal laves af konkret forskning. Vi vil gerne være med til at skabe endnu mere viden, fordi vi kan se, der er et behov for at finde ud af, hvordan vi indfrier fodens ambition om, at Danmark skal være det bedste sted for børn at vokse op og gå i skole.”

Når I gerne vil gøre skolen bedre, har I så overvejet at give pengene direkte til skolerne i stedet?

”Det ene udelukker ikke det andet. Så jeg vil ikke udelukke, at vi hen over tid vil arbejde endnu mere med skolerne. Men vi mener også, at vi allerede arbejder med skolerne gennem professionshøjskolerne,” siger Sidsel Marie Kristensen.

Start debatten

Læs også

  • Lego Fonden klar med ny kæmpebevilling til lærer- og pædagoguddannelserne
    Seneste nyt

    Lego Fonden klar med ny kæmpebevilling til lærer- og pædagoguddannelserne

  • Nyt Lego-finansieret millionprojekt: Kan leg gøre skolen mere inkluderende?
    Legende læring

    Nyt Lego-finansieret millionprojekt: Kan leg gøre skolen mere inkluderende?

2 relaterede artikler
Debat
Her kan du kommentere på artiklen:

Lego Fonden udvider sit mål: Vil bidrage til at få flere gennem lærer­uddannelsen

Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.

Naja Dandanell debatredaktør
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
Folkeskolen
Your browser does not support the video tag.

Fagbladet Folkeskolen
Kompagnistræde 34, 3
1208 København K

Skriv til os: folkeskolen@folkeskolen.dk

Ring til os: 3369 6300

  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Nyhedsbreve
  • Arrangementer
  • Lærerprofession.dk
  • Magasin
  • Levering
  • Udgivelsesplaner
  • Abonnement
  • Om Folkeskolen
  • Kontakt
  • Etik
  • Ophavsret
  • Annoncering
  • Lærerkursus.dk
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Cookiepolitik
  • Administrer samtykke

Følg os: Facebook · Instagram · Linkedin

Ansv. chefredaktør:
Andreas Marckmann Andreassen
 
Udgives af:
Fagbladet Folkeskolen ApS