Gå til indhold
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Kontakt
  • Nyhedsbreve
  • Magasin
  • Lærerprofession.dk
  • Annoncering
  • Arrangementer
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Lærerkursus.dk
Folkeskolen
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
Håndværk og design

Savner håndværket i ny fagplan: ”Vi risikerer at tale faget ihjel"

For lidt håndværk og for meget design. Sådan lyder det fra to håndværk og design-lærere om udkastet til en ny fagplan. Og hvorfor nævnes træ, metal og tekstil ikke længere?

Drenge med skamler de selv har lavet

For Jonas Ørum Breivik er det vigtigt, at eleverne lærer håndværket og kan lave noget, de selv kan være stolte af. Her har et af hans hold lavet skamler.

Foto: Jonas Ørum Breivik
Pernille Aisinger
Pernille Aisinger Journalist
3 kommentarer
27. oktober 2025, kl. 19:30
3 kommentarer

”Jeg bliver træt. Det kræver fire års efteruddannelse, hvis jeg til at undervise eleverne på den måde. Og hvad er der blevet af håndens arbejde?”

Sådan lyder første reaktion fra Jonas Ørum Breivik, da han har læst udkastet til en ny fagplan for håndværk og design. Han undervist i først sløjd og siden håndværk og design siden 2001.

Han læser planen som en 50-50-deling mellem teori og praksis, og det finder han helt forfejlet.

”Jeg mener, at faget handler om glæden ved at skabe. Det, der skaber værdi, motivation og menneskelig udvikling er, når eleverne laver et produkt med deres egne hænder, som dermed er blevet en del af dem selv, som de kan være stolte af at gå hjem og vise deres forældre. Det får dem til at vokse og udvikle selvværd, og de får lyst til at komme tilbage efter mere i værkstedet,” siger han.

Jonas Breivik

Jonas Breivik er oprindeligt sløjdlærer, men elsker også at sy på symaskine. Han mener, at elevernes glæde ved håndværket er det vigtigste i faget

Foto: Privat

Hvor er metal, træ og tekstil?

Første udkast til en ny fagplan for håndværk og design er offentliggjort, og skrivegruppen bag har bedt om feedback fra lærerne. Folkeskolen har bedt to garvede lærere give deres umiddelbare reaktioner.

Jonas Ørum Breivik er ikke begejstret, og det er Pia Vera Mølgaard heller ikke. Hun har undervist lige så længe som Jonas Ørum Breivik, først i håndarbejde og siden i håndværk og design. Før sommerferien blev hun formand for Den Faglige Forening Håndværk og Design.

Hun er sikker på, at intentionerne i fagudvalget har været gode, og hun kan også se gode takter i udkastet til den nye plan. Særligt i forhold til afsnittet om resurser og genbrug, som hun mener er vigtigt i faget.

Men når det er sagt, så er hun meget enig med Jonas Ørum Breivik.

"Når jeg læser det her, bliver jeg bekymret for, om vi er ved at gøre det til et talefag. Jeg synes, at formålet er blevet akademiseret. Der er for meget vægt på design og for lidt på håndværket," siger hun.

Med al respekt for billedkunstlærerne, så er det ikke dem, der skal undervise i håndværk og design

Pia Vera Mølgaard Lærer og formand for Den Faglige Forening Håndværk og Design

I Fælles Mål stod der allerede i fagets formål, at hovedmaterialerne er ’træ, metal og tekstil’. Det er væk i den nye plan, og det mener hun er farligt.

”Vi arbejder også med andre materialer i faget, men de tre er kernematerialerne, og de skal nævnes, ellers devaluerer vi faget. Særligt metal er en udfordring for lærere, der kommer fra de bløde materialer,” siger hun.

Pia-Vera Mølgaard måler stof ud

Pia-Vera Mølgaard er bekymret over, at materialerne tekstil, træ og metal ikke længere er nævnt i faget formål.

Foto: Privat

Hvis kernematerialerne og håndværket ryger ud, så nærmer faget sig billedkunst.

”Med al respekt for billedkunstlærerne, så er det ikke dem, der skal undervise i håndværk og design. Jeg har været på sikkerhedskursus med billedkunstlærere, hvis skoleleder mener, at det er alt, der skal til for, at de kan undervise i håndværk og design. Men håndværk og design er et håndværksfag, og det skal stå tydeligt i planen,” mener hun.

Læs også

Featured image for Ny fagplan for håndværk og design har fået fokus på bæredygtighed
Fremtidens fag

Ny fagplan for håndværk og design har fået fokus på bæredygtighed

Pia-Vera Mølgaard var med til at omskrive Fælles Mål for faget i 2019, og hun har undret sig meget over, at Den faglige Forening Håndværk og Design ikke er blevet inddraget i processen med planerne.

Det er absurd, at det nærmest er skamfuldt, hvis man poster noget, der er modelsløjd.

Jonas Ørum Breivik Håndværk og designlærer

Hun søgte om at komme med i skrivegruppen men fik afslag. Hun glæder sig over, at der sidder to lærere i fagudvalget. Men hun undrer sig over, hvordan planen er endt med at være så akademisk.

”Vi risikerer at tale faget ihjel, så hverken eleverne eller lærerne kan se sig selv i det”, siger hun.

”Vi er på et niveau, hvor eleverne knap kan tegne"

Jonas Ørum Breivik synes ikke, at de nuværende Fælles Mål er meget bedre.

Han mener, at det store fokus på designproces, der kom ind, da sløjd og håndarbejde blev til håndværk og design i 2014, er skudt langt over målet. Og det gælder i de nye såvel som i de gamle planer.

”Vi er på et niveau, hvor eleverne knap kan tegne, og slet ikke tænke abstrakt, så ideen om, at de skal kunne designe, er helt absurd. Det svarer jo til, at man i musik starter med at sige, at de skal skrive og spille deres egne sange i stedet for at lade dem lære instrumenterne at kende ved at spille sange, andre har skrevet.”

Jonas Ørum Breiviks forslag til skrivegruppen er at tale om håndværk og redesign.

”Mine elever laver masser af modelsløjd og syr ting efter mønster. Når de kan teknikkerne, har de langt bedre mulighed for at ændre på de design, de ser og gerne vil lave til eksamen.”

Lærer: Vi er altså ikke designere

Sidste år havde han en elev, som lavede en Aage Bruun & søn-safaristol til eksamen. Eleven var helt vildt stolt og fik 12.

stol lavet af elev i håndværk og design

En af Jonas Ørum Breiviks elever lavede en Aage Bruun-stol til eksamen. Det er håndværk, men er det design?

Foto: Jonas Ørum Breivik

Men første spørgsmål, da Jonas Ørum Breivik postede et billede af den i håndværk og designlærernes facebookgruppe var: ’Hvor er designprocessen?’.

”Det er absurd, at det nærmest er skamfuldt, hvis man poster noget, der er modelsløjd. Ingen af mine kolleger er designere. Det er ikke det, vi er uddannet til, og det er i mine øjne ikke det, faget handler om. Jeg ved, jeg er i modstrid med Fælles Mål og i endnu højere grad med de nye, men til gengæld kan min elever bruge deres hænder, og de glæder sig til at komme i værkstedet.”

3 kommentarer

Læs også

  • Pia-Vera Mølgaard lodder
    Håndværk og design

    Ny h&d-formand: Det bedste er, når elever kommer så meget i flow, at jeg bliver overflødig

1 relateret artikel
Debat
Her kan du kommentere på artiklen:

Savner håndværket i ny fagplan: ”Vi risikerer at tale faget ihjel"

Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.

Naja Dandanell debatredaktør
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
Folkeskolen
Your browser does not support the video tag.

Fagbladet Folkeskolen
Kompagnistræde 34, 3
1208 København K

Skriv til os: folkeskolen@folkeskolen.dk

Ring til os: 3369 6300

  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Nyhedsbreve
  • Arrangementer
  • Lærerprofession.dk
  • Magasin
  • Levering
  • Udgivelsesplaner
  • Abonnement
  • Om Folkeskolen
  • Kontakt
  • Etik
  • Ophavsret
  • Annoncering
  • Lærerkursus.dk
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Cookiepolitik
  • Administrer samtykke

Følg os: Facebook · Instagram · Linkedin

Ansv. chefredaktør:
Andreas Marckmann Andreassen
 
Udgives af:
Fagbladet Folkeskolen ApS