Gå til indhold
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Kontakt
  • Nyhedsbreve
  • Magasin
  • Lærerprofession.dk
  • Annoncering
  • Arrangementer
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Lærerkursus.dk
Folkeskolen
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
Guide

Sådan får du det bedste frem i de nye skoleforældre

Foto/illu: Privat/Louise Rosenkrands

To lærere kommer med deres bedste tip til mødet med forældrene i en ny klasse.

Jesper Knudsen
Jesper Knudsen Journalist
2 kommentarer
3. september 2025, kl. 04:45
2 kommentarer

Her får du seks gode råd fra Anne Jensen, lærer i udskolingen på Bramsnæsvigskolen i Ejby og formand for Lejre Lærerforening, og Trine Steenbuch, klasselærer i indskolingen på Bellahøj Skole i København.

Læs også

Featured image for Som lærer skal du lære forældrene at gå i skole
Forældresamarbejde

Som lærer skal du lære forældrene at gå i skole

Skal du have en ny klasse efter sommerferien, er det en god ide at tage kontakt til forældrene, allerede inden skoleåret er slut, så de tidligt oplever, at der er styr på det, der sker i skolen.

Forældre i dag har generelt behov for oplysninger og anvisninger om stort og småt. Her kan du med fordel bruge ChatGPT som sparringspartner og inspirationskilde til e-mails og nyhedsbreve.

Mange forældre har dog også begrænset overskud til at læse beskeder og bliver stressede, hvis de hver dag skal tjekke, om tasken skal pakkes til tur i morgen. Så begræns dig gerne til et ugentligt nyhedsbrev.   

 Overvurder ikke forældrenes evner til at forstå dynamikkerne i skolen. Forklar for eksempel, hvorfor det er en dårlig ide, at eleverne ringer hjem, når de har haft en konflikt i frikvarteret, og hvorfor det er bedst, at skolen får lov til at løse konflikten, uden at forældrene fluks ringer til kontoret.

Informér både forældre og skolens leder, når én eller flere elever har været involveret i en konflikt. Forældre i dag stoler mere på deres barns udlægning af en situation og er mere tilbøjelige til at klage til ledelsen, hvis de føler sig uretfærdigt behandlet.

Skolen bør have en nedskrevet politik for, hvordan forældre bør kommunikere med hinanden og lærerne på Aula. Det gør det nemmere, når god besked-stil skal genopfriskes med jævne mellemrum.

2 kommentarer
Debat
Her kan du kommentere på artiklen:

Sådan får du det bedste frem i de nye skoleforældre

Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.

Naja Dandanell debatredaktør
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
Folkeskolen
Your browser does not support the video tag.

Fagbladet Folkeskolen
Kompagnistræde 34, 3
1208 København K

Skriv til os: folkeskolen@folkeskolen.dk

Ring til os: 3369 6300

  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Nyhedsbreve
  • Arrangementer
  • Lærerprofession.dk
  • Magasin
  • Levering
  • Udgivelsesplaner
  • Abonnement
  • Om Folkeskolen
  • Kontakt
  • Etik
  • Ophavsret
  • Annoncering
  • Lærerkursus.dk
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Cookiepolitik
  • Administrer samtykke

Følg os: Facebook · Instagram · Linkedin

Ansv. chefredaktør:
Andreas Marckmann Andreassen
 
Udgives af:
Fagbladet Folkeskolen ApS