Gå til indhold
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Kontakt
  • Nyhedsbreve
  • Magasin
  • Lærerprofession.dk
  • Annoncering
  • Arrangementer
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Lærerkursus.dk
Folkeskolen
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
Pausetid?

DLF og skoleledere: Folkeskolen mangler ressourcer, derfor har lærerne så travlt

Skolelederforeningen og Danmarks Lærerforening er enige om, at lærernes trængte pauser vidner om en folkeskole, der mangler ressourcer. Lærernes fagforening har stillet krav om ændringer i arbejdstidsaftalen ved overenskomstforhandlingerne.

Formand for Danmarks Lærerforenings udvalg for arbejdsmiljø Thomas Andreasen og næstformand i Skolelederforeningen Kristian Dissing Olesen. Farver på billedet knytter det til de andre billeder i temaet om pauser.

Formand for Danmarks Lærerforenings udvalg for arbejdsmiljø Thomas Andreasen (tv.) og næstformand i Skolelederforeningen Kristian Dissing Olesen er ikke i tvivl om, hvad årsagen er til, at så mange lærere oplever, de ikke har tid til at holde pause.

Foto: Jesper Knudsen, Skolelederforeningen
Stine Grynberg
Stine Grynberg Journalist og anmelderredaktør
Start debatten
12. februar 2026, kl. 04:43
I den trykte version af underrubrikteksten ovenfor står der ved en fejl, at Lærerforeningen har stillet krav om en 'ny' arbejdstidsaftale. Det er 12/2 rettet online til krav om 'ændringer i' arbejdstidsaftalen. Redaktionen.
Start debatten

”Det kommer desværre ikke bag på mig.”

Sådan siger formand for Danmarks Lærerforenings udvalg for arbejdsmiljø Thomas Andreasen, da han bliver præsenteret for resultaterne af Folkeskolens undersøgelse om pauser.

”Det svarer meget godt til, hvad jeg hører, når jeg taler med vores medlemmer. Som jeg ser undersøgelsen, så oplever alt for mange lærere det som normalen ikke at kunne holde pause i løbet af en arbejdsdag. Og det dur ikke. Pauser skal med i arbejdstilrettelæggelsen. Det skal skoleledelsen og arbejdsgiverne sørge for,” fortsætter formanden.

Læs også

Featured image for Ny undersøgelse: Lærere arbejder hele dagen uden pauser
Pausetid?

Ny undersøgelse: Lærere arbejder hele dagen uden pauser

Arbejdsmiljøloven giver ret til en pause, hvis man arbejder mere end seks timer. Længden af pausen er ikke fastsat i loven, men pausen skal tilrettelægges på en måde, så formålet med pausen kan indfries. Af lærernes arbejdstidsaftale fremgår det, at pauser indgår i arbejdstiden, hvis de varer mindre end 30 minutter, og læreren står til rådighed for arbejdsgiveren.

Man skal altså som udgangspunkt være klar til at træde til, hvis der opstår et akut behov. Men Thomas Andreasen understreger, at det skal være undtagelsen – ikke reglen, at det sker:

Man har skåret folkeskolen så meget ind til benet, at med det antal mennesker, vi er, er vi ikke nok til at tage os af det, vi skal, og også have tid til pauser

Kristian Dissing Olesen Næstformand i Skolelederforeningen

”Reglerne i arbejdsmiljøloven har det udgangspunkt, at pausen er en reel pause. Det skal høre til sjældenhederne, at man bliver forstyrret i sin pause.”

Skolen er skåret ind til benet

Næstformand i Skolelederforeningen Kristian Dissing Olesen er enig med lærernes fagforening i, at de trængte pauser peger på et bagvedliggende problem.

”Det viser mig, at der er en mangel på ressourcer i vores skolesystem. Man har skåret folkeskolen så meget ind til benet, at med det antal mennesker, vi er, er vi ikke nok til at tage os af det, vi skal, og også have tid til pauser,” siger han.

Det er i øvrigt ikke kun lærere og pædagoger, der oplever, at pausen fyldes med arbejdsopgaver. Det gør ledere også, siger han.

”Det kan være, at man er gået hen til personalerummet for at spise sin frokost og så kommer til at bruge i hvert fald noget af tiden på at sparre med en lærer eller noget andet fagligt. Det kan også være, at man er nødt til at lægge møder på nogle tidspunkter, hvor der ikke er tid til andet end at spise frokost foran skærmen, mens man svarer på mails. Det har jeg selv oplevet som skoleleder,” siger han og understreger:

 ”Igen handler det om ressourcer. Man er nødt til at mase alt ind i de små lommer af tid, der kan findes.”

En uheldig arbejdskultur

Det er vigtigt for Thomas Andreasen at understrege, at pauser ikke bare skal afholdes, fordi det nu engang er en ret, man har. De skal også respekteres, fordi de har stor betydning for et godt arbejdsmiljø.

”Det er voldsomt bekymrende, at så mange ikke føler, de har tid til at holde pause. Vi ved, at pauser er vigtige for eksempelvis at forebygge stress. Derudover er det også godt for arbejdspladsen, at der er plads til det kollegiale fællesskab, herunder at tale om noget, der ikke er arbejde.”

Af Folkeskolens undersøgelse fremgår det, at der tilsyneladende er forholdsvis mange, som godt kunne holde pause, men vælger at arbejde i det tidsrum. Det er igen udtryk for, at lærerne har for travlt, mener Thomas Andreasen. Han kan godt forstå, at nogle vælger at gøre det, men det er et problem, at de føler behov for at gøre det.

Læs også

Featured image for ”Er der nogen brækkede arme eller ben? Hvis ikke, så skal jeg have min pause”
Pausetid?

”Er der nogen brækkede arme eller ben? Hvis ikke, så skal jeg have min pause”

”Jeg anfægter ikke, at man på særligt travle dage spiser frokost, mens man gennemgår mail eller bruger pausen til at få klaret en telefonsamtale. Det skal bare ikke være udgangspunktet,” siger Thomas Andreasen.

For travlhed kan være med til at skabe en uheldig kultur, mener udvalgsformanden:

”Man hører desværre jævnligt, at der er en kultur, hvor man arbejder i pauserne, og ledelsen ikke prioriterer at ændre det. Det kan så blive selvforstærkende, for hvis der ikke er nogen at holde pause med på lærerværelset, så kan man lige så godt selv arbejde, mens man spiser. Og hvis alle gør det, så kan vi da også lægge møderne i spisefrikvarteret og så fremdeles.”

Det har du ret til

Ifølge arbejdsmiljøloven har du krav på en pause, hvis du arbejder mere end 6 timer om dagen. Pausens længde er ikke fastsat i loven, men skal være lang nok til at opfylde dens formål, hvilket typisk er 15-30 minutter for at spise.

Kommunernes forening KL har lavet et notat om pauser, som siger, at ansatte, som arbejder mindre end 6 timer dagligt også skal have pause. Men det kan godt være, at det er en kortere pause end 29 minutter.

Lærere og børnehaveklasseledere har ifølge arbejdstidsaftalen 29 minutters pause om dagen, som medregnes i den samlede arbejdstid. Den ansatte står til rådighed for arbejdsgiveren i den pause og må ikke forlade arbejdsstedet.

Arbejdstidsaftalen siger også, at ”forberedelse planlægges ikke til at ligge i elevpauser, hvor læreren har undervisning umiddelbart før og efter elevpausen. Elevpauser anvendes typisk til for eksempel elevkontakt i tilknytning til undervisningen, klargøring og oprydning, skift af undervisningslokale, akut opstået behov for forberedelse i forbindelse med vikartime, rekreative formål, kopiering, sparring med kollegaer, beskeder til forældre, gårdvagt, eller lignende.”

Mere tid til forberedelse?

Skolelederne ser som udgangspunkt ikke noget problem i, at man som lærer eller børnehaveklasseleder arbejder i pausen, når det kræves.

”Det ligger på sin vis i overenskomsten. Man har ikke en selvbetalt pause, og det står klart i teksten, at man står til rådighed for arbejdsgiveren i pausen,” siger Kristian Dissing Olesen.

Man kan selvfølgelig forlange at få en selvbetalt pause, hvor man har lov til at sige, at man ikke vil arbejde, før den halve time er gået, forklarer han. Men det kommer med en konsekvens:

”Så skal man arbejde en halv time længere om eftermiddagen, og det er jeg ikke sikker på, at flertallet af lærere vil finde attraktivt. Det kan blive en meget lang dag, når vi nu skal arbejde 40-41 timer i de uger, hvor der ikke er ferie,” siger Kristian Dissing Olesen.

I Lærerforeningen ser man heller ikke en selvbetalt pause som løsningen. Men noget skal der ske, mener Thomas Andreasen. Og gerne i forbindelse med de igangværende overenskomstforhandlinger.

”Vi har stillet et krav om, at vores arbejdstidsaftale skal forbedres. I det ligger der, at vi ønsker mere tid til forberedelse. Hvis man får det, føler man forhåbentlig mindre behov for at arbejde hen over frokosten.”

Start debatten

Læs også

  • Illustration af kvindelig lærer, som tager sig en pause med en kop kaffe.
    Pausetid?

    Hjerneforsker: Lærerne har brug for ordentlige pauser

1 relateret artikel
Debat
Her kan du kommentere på artiklen:

DLF og skoleledere: Folkeskolen mangler ressourcer, derfor har lærerne så travlt

Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.

Naja Dandanell debatredaktør
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
Folkeskolen
Your browser does not support the video tag.

Fagbladet Folkeskolen
Kompagnistræde 34, 3
1208 København K

Skriv til os: folkeskolen@folkeskolen.dk

Ring til os: 3369 6300

  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Nyhedsbreve
  • Arrangementer
  • Lærerprofession.dk
  • Magasin
  • Levering
  • Udgivelsesplaner
  • Abonnement
  • Om Folkeskolen
  • Kontakt
  • Etik
  • Ophavsret
  • Annoncering
  • Lærerkursus.dk
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Cookiepolitik
  • Administrer samtykke

Følg os: Facebook · Instagram · Linkedin

Ansv. chefredaktør:
Andreas Marckmann Andreassen
 
Udgives af:
Fagbladet Folkeskolen ApS