Gå til indhold
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Kontakt
  • Nyhedsbreve
  • Magasin
  • Lærerprofession.dk
  • Annoncering
  • Arrangementer
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Lærerkursus.dk
Folkeskolen
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
Blog

”Stor tegner og bibelformidler hædres”

Omtale: Peter Madsen modtager Statens Kunstfonds hædersydelse

Jan Thrane
Start debatten
25. november 2020, kl. 17:26

Denne artikel er flyttet fra en tidligere version af folkeskolen.dk, og det kan medføre nogle mangler i bl.a. layout, billeder og billedbeskæring.

Start debatten

Selvom jeg har linjefag i kristendomskundskab/religion, så har jeg faktisk ikke undervist i det siden jeg blev uddannet lærer. Jeg har stort linjefag i matematik og efterspørgslen efter mig i den sammenhæng har været det mest udtalte.

Med afsæt i omtrent en menneskealder som bladtegner og sideløbende underviser på både kunstskoler, seminarier, erhvervsskoler og i folkeskolen, sætter Jan Thrane i denne blog sin skarpe og kærlige pen på folkeskoleområdet. Jan Thrane er uddannet folkeskolelærer med blandt andet matematik som linjefag.

Allerede under min uddannelse tilmeldte jeg mig Bibelselskabets nyhedsbrev. Jeg holder mig derved fortsat ajour med, hvad der aktuelt rører sig på området. Her onsdag d.25.11.2020 kunne jeg således læse:

”I dag modtager tegner og forfatter Peter Madsen Statens Kunstfonds hædersydelse for sin mangeårige betydning for dansk tegneserie. En betydelig del af hans virke er genfortællinger af bibelhistorier som f.eks. den anmelderroste Menneskesønnen.”

Det er en velfortjent hæder.

Aktuelt arbejder han på en helt ny tegneserie med afsæt i de allerførste kapitler i biblen – få et smugkig her:

https://www.bibelselskabet.dk/stor-tegner-og-bibelformidler-haedres?utm_source=Nyhedsbreve+fra+Bibelselskabet&utm_campaign=73b4d2b77d-Peter_Madsen_haedres_251120&utm_medium=email&utm_term=0_74d6e3422a-73b4d2b77d-112107847

Se også: ”Tegneserier kan være en nøgle til ældre litteratur” – bachelorprojekt om brugen af tegneserier i undervisningen. https://www.folkeskolen.dk/1855477/bachelorer-tegneserier-kan-vaere-en-noegle-til-aeldre-litteratur

Illustrationen øverst i dette blogindlæg er lavet af undertegnede – der er tale om et foto af Christians Kirken på Christianshavn tilsat lidt digitalt kolorit til lejligheden.

Et kig indenfor hos tegneren Peter Madsen i sit og hustruens værksted i Silkeborg:

https://www.youtube.com/watch?v=NJrA0cF8OZ4

Start debatten
Debat
Her kan du kommentere på artiklen:

”Stor tegner og bibelformidler hædres”

Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.

Naja Dandanell debatredaktør
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
Folkeskolen
Your browser does not support the video tag.

Fagbladet Folkeskolen
Kompagnistræde 34, 3
1208 København K

Skriv til os: folkeskolen@folkeskolen.dk

Ring til os: 3369 6300

  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Nyhedsbreve
  • Arrangementer
  • Lærerprofession.dk
  • Magasin
  • Levering
  • Udgivelsesplaner
  • Abonnement
  • Om Folkeskolen
  • Kontakt
  • Etik
  • Ophavsret
  • Annoncering
  • Lærerkursus.dk
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Cookiepolitik
  • Administrer samtykke

Følg os: Facebook · Instagram · Linkedin

Ansv. chefredaktør:
Andreas Marckmann Andreassen
 
Udgives af:
Fagbladet Folkeskolen ApS