Gå til indhold
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Kontakt
  • Nyhedsbreve
  • Magasin
  • Lærerprofession.dk
  • Annoncering
  • Arrangementer
  • Lærerkursus.dk
Folkeskolen
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
Debat

Man får svagere læsere, når skolebibliotekerne underprioriteres

Klaus Svensson
1 kommentar
6. december 2019, kl. 01:27

Denne artikel er flyttet fra en tidligere version af folkeskolen.dk, og det kan medføre nogle mangler i bl.a. layout, billeder og billedbeskæring.

1 kommentar

Skolebibliotekerne, også kaldet pædagogiske læringscentre (PLC), har en central rolle, og den er først og fremmest at skabe læselyst hos danske skoleelever. Den læselyst danner grobund for et læsefagligt højere niveau, men det bliver sværere og sværere, når PLC'erne nedprioriteres.

Folkeskolen nr. 21 2019

Klik her for at indsende dit indlæg til folkeskolen.dk – medsend gerne et portrætfoto, som kan bringes sammen med indlægget

Læs folkeskolen.dk’s debatregler

For der skæres ikke længere bare ind til benet, der skæres i benet, når det kommer til prioriteringen og finansieringen af skolernes PLC'er i langt størstedelen af landets kommuner. Der bliver afsat færre resurser, færre bøger og færre timer til personalet, der bemander PLC'erne. Nogle kommuner vælger ligefrem at lukke eller sammenlægge skolebiblioteker og folkebiblioteker for at kunne få økonomien til at hænge sammen. Og når digitaliseringen så samtidig vinder mere indpas, og eleverne læser langt mere fra en skærm end tidligere, så kommer det ikke som en overraskelse, at danske elever bliver svagere til at læse.

Derfor appellerer vi i Kommunernes Forening for Pædagogiske Læringscentre til, at kommunernes politikere og skolelederne opprioriterer området for igen at få styrket elevernes læselyst og få stærke læsere på landets skoler.

1 kommentar
Debat
Her kan du kommentere på artiklen:

Man får svagere læsere, når skolebibliotekerne underprioriteres

Vi har lavet en ny flot platform. Desværre kunne vi ikke flytte de gamle profiler, så hvis du vil kommentere en artikel, skal du oprette en profil. Og er du ny i debatten – så velkommen til. Tjek eventuelt vores retningslinjer for debatten.
Tak fordi du deltager.

Naja Dandanell debatredaktør
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
Folkeskolen
Your browser does not support the video tag.

Fagbladet Folkeskolen
Kompagnistræde 34, 3
1208 København K

Skriv til os: folkeskolen@folkeskolen.dk

Ring til os: 3369 6300

  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Nyhedsbreve
  • Arrangementer
  • Lærerprofession.dk
  • Magasin
  • Levering
  • Udgivelsesplan
  • Abonnement
  • Om Folkeskolen
  • Kontakt
  • Etik
  • Ophavsret
  • Annoncering
  • Lærerkursus.dk
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Cookiepolitik
  • Administrer samtykke

Følg os: Facebook · Instagram · Linkedin

Ansv. chefredaktør:
Andreas Marckmann Andreassen
 
Udgives af:
Fagbladet Folkeskolen ApS