Gå til indhold
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Kontakt
  • Nyhedsbreve
  • Magasin
  • Lærerprofession.dk
  • Annoncering
  • Arrangementer
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Lærerkursus.dk
Folkeskolen
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
Anmeldelse

Skrivelyst og læring

Klik for at skrive manchettekst.

Bente Qvist Okholm
Start debatten
13. oktober 2011, kl. 02:25

Denne artikel er flyttet fra en tidligere version af folkeskolen.dk, og det kan medføre nogle mangler i bl.a. layout, billeder og billedbeskæring.

Start debatten

I "Skrivelyst og læring" bliver vi præsenteret for fjorten artikler af fjorten forfattere, som alle brænder for skrivning, men med vidt forskellig tilgang til temaet.

Titel: Skrivelyst og læring

ISBN: 9788777067167

Pris: 278 kroner

Sider: 208 sider

Type: Bog

Forlag: Dansk Psykologisk Forlag

Bogen spænder bredt fra "Skrivelyst og dukkeleg" om syntaks, semantik, stilistik og retorik over en neuropsykologisk tilgang til skrivelyst i "Hvad får man ud af at skrive?" Her skriver forfatteren blandt andet om det forhold, at man udvikler og danner sin identitet ved hjælp af fortællingen.

Der er også en række artikler, hvor forfatterne kommer med bud på praksis. Det kan for eksempel være, at eleverne skal skrive "Meget. Og meget forskelligt. Kort og langt og højtideligt og pjattet og banalt og uforståeligt". Og herefter konkrete eksempler på hvordan. Flere artikler diskuterer den procesorienterede skriveundervisning og den australske genreskrivning. I "Til tasterne - pir og puf til skrivelysten" henviser forfatteren til en række websites, som giver mulighed for at arbejde poetisk og lyrisk med sproget.

I efterhånden en del år har der været fokus på især læsning. Det er dejligt at blive mødt så massivt og kvalificeret af fagpersoner, der brænder for skrivning og læring. Ikke alle artikler vil interessere alle, men alle lærere, læsevejledere og læsekonsulenter kan her finde artikler, som vil inspirere, give ny teoretisk viden og give ideer til praksis, som umiddelbart kan omsættes til undervisning.

Start debatten
Debat
Her kan du kommentere på artiklen:

Skrivelyst og læring

Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.

Naja Dandanell debatredaktør
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
Folkeskolen
Your browser does not support the video tag.

Fagbladet Folkeskolen
Kompagnistræde 34, 3
1208 København K

Skriv til os: folkeskolen@folkeskolen.dk

Ring til os: 3369 6300

  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Nyhedsbreve
  • Arrangementer
  • Lærerprofession.dk
  • Magasin
  • Levering
  • Udgivelsesplaner
  • Abonnement
  • Om Folkeskolen
  • Kontakt
  • Etik
  • Ophavsret
  • Annoncering
  • Lærerkursus.dk
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Cookiepolitik
  • Administrer samtykke

Følg os: Facebook · Instagram · Linkedin

Ansv. chefredaktør:
Andreas Marckmann Andreassen
 
Udgives af:
Fagbladet Folkeskolen ApS