Bogen byder på otte rigtig gode stykker af himlen, hvilket i bogens terminologi betyder otte nyere danske noveller, der hver især afspejler vigtige strømninger i nutidens danske litteratur. Fremmedgørelse, hverdagsliv og forhold mellem mennesker er nogle af omdrejningspunkterne for novellerne, som alle er spændende fortalt og illustreret med moderne billedkunst.
I bogen bliver der gået dejligt i dybden med novellegenren, og der sættes fokus på nogle meget centrale indfaldsvinkler til analyse og fortolkning af noveller. Gennem bogens tekster lægges der op til et danskfagligt arbejde med tema, motiv, komposition, fortællestil, intertekstualitet og refleksioner over titlernes betydning for fortolkningen af teksterne. At arbejde så grundigt med noveller i overbygningen er med til at give et godt greb om genren og den nye litteratur.
Og hvad er et godt pædagogisk læringsrum uden dialog og flerstemmighed? Så det er der naturligvis også taget højde for i denne novelleantologi, og for at det skal være helt perfekt, har forfatteren også tænkt over differentiering i forskellige faglige niveauer og på synlige mål, som peger frem mod den endelige evaluering og afgangsprøve. Ja, hvad kan man ønske sig mere? Nå, nej . Det er jo netop det, som jeg kan ønske mig! Ja, jeg ønsker mig mere af samme slags.
Stykker af himlen
Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.