Gå til indhold
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Kontakt
  • Nyhedsbreve
  • Magasin
  • Lærerprofession.dk
  • Annoncering
  • Arrangementer
  • Lærerkursus.dk
Folkeskolen
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
Anmeldelse

Naturens univers 7

Klik for at skrive manchettekst.

Kasper Engberg
Start debatten
3. januar 2012, kl. 13:13

Denne artikel er flyttet fra en tidligere version af folkeskolen.dk, og det kan medføre nogle mangler i bl.a. layout, billeder og billedbeskæring.

Start debatten

Ved første øjekast er det, hvad man vil forvente af et bogmateriale til fysik/kemi-undervisningen i 7. årgang. Elevbog, lærervejledning og kopimappe. Problemet med materialet er, at det ligner noget, der er set før. Der er som forventeligt fine billeder, tekst og tegninger af forsøgsopstillinger. Der, hvor "Naturens univers" skiller sig ud, er ved den virkelig gennemarbejdede tekst. Informationerne er helt nede på jorden og tager eleverne med på en god rejse ind i naturvidenskabens verden. Specielt vil jeg fremhæve introduktionen, der meget konkret formidler, hvordan faget er flettet ind i mange aspekter af vores dagligdag, plus afsnittet om myter og teori i forbindelse med universet. Lækker læsning for elever.

Titel: Naturens univers 7

Forfatter: Jens Hviid, Peter Norrild, Martin Krabbe Sillasen

ISBN: 9788770662222

Pris: 170 kroner

Sider: 160 sider

Type: Diverse

Forlag: Alinea

Et par ting, der måske kan holde nogle tilbage fra at investere i materialet, er, at det endnu kun findes til 7. årgang, en lidt intetsigende lærervejledning, og at det kniber med nye forsøg. Forsøgene er gamle kendinge på nær et par stykker – der er et spændende et om malakit og kobberoxid.Jeg havde også gerne set et stærkere fokus på forskellige tilgange til emnerne, hvor elever kunne arbejde på forskellige måder og niveauer.

Den tilhørende portal, indeholder simulationer, ekstra tekst og arbejdsarkene, som eleverne kan udfylde elektronisk.

Med de nye fagportaler, der er kommet eller er på vej, andre bogsystemer og de solide gratis materialer, der regelmæssigt bliver udsendt, så kommer "Naturens univers" ud i meget hård konkurrence om lærernes gunst. Materialets styrke er den gennemførte tekst og de elektroniske arbejdsark.

Start debatten
Debat
Her kan du kommentere på artiklen:

Naturens univers 7

Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.

Naja Dandanell debatredaktør
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
Folkeskolen
Your browser does not support the video tag.

Fagbladet Folkeskolen
Kompagnistræde 34, 3
1208 København K

Skriv til os: folkeskolen@folkeskolen.dk

Ring til os: 3369 6300

  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Nyhedsbreve
  • Arrangementer
  • Lærerprofession.dk
  • Magasin
  • Levering
  • Udgivelsesplaner
  • Abonnement
  • Om Folkeskolen
  • Kontakt
  • Etik
  • Ophavsret
  • Annoncering
  • Lærerkursus.dk
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Cookiepolitik
  • Administrer samtykke

Følg os: Facebook · Instagram · Linkedin

Ansv. chefredaktør:
Andreas Marckmann Andreassen
 
Udgives af:
Fagbladet Folkeskolen ApS